„Pieśń prorocza” Paul Lynch – Upadek społęczeństwa

przez Katarzyna Denisiuk

Nagroda Bookera 2023. Zobaczyłam w Audiotece i postanowiłam spróbować, czy zaiskrzy, czy nie. [Cały czas twierdzę, że nie wszystkie książki dobrze się słucha. Nie każda fabuła będzie przyswajalna.] Czyta Filip Kosior, więc szanse na dobry odsłuch wzrosły. Nie zawiodłam się! Nie czytałam opisu. Dopiero po wybrzmieniu ostatniego zdania wróciłam do notki wydawniczej i rekomendacji. Zgadzam się z każdym słowem!

To nie jest książka przedstawiająca ucisk polityczny jako problem intelektualny, który należy rozwiązać. Ona celuje w układ limbiczny i nie chybia.

Los Angeles Times

Wiele w naszym życiu się wydarza. Są wzloty, upadki, błędy, które w większości można naprawić (szybciej lub wolniej). Dołki, które wykopaliśmy, potrafimy zasypać. A co się stanie, jeśli zostaniemy pozbawieni mocy sprawczej, cokolwiek, co będziemy chcieli zrobić, napotka opór, blokadę, obierze przeciwny obrót od zamierzonego? Kto nam pomoże? Do kogo będziemy mogli się zwrócić? A jeśli nikt? Znikąd pomocy? Stoimy pod ścianą świadomi tego, że machina ruszyła, nie możemy zahamować i cokolwiek zrobimy, będzie źle. Jak przetrwać? Jak zatroszczyć się o najbliższych?

O fabule

Historia skupia się na Eilish Stack, matce czworga dzieci, która próbuje chronić swoją rodzinę, gdy Irlandia zaczyna pogrążać się w chaosie politycznym i represjach. Jej mąż, Larry, zostaje aresztowany przez rząd pod pretekstem działalności wywrotowej, co stawia kobietę w dramatycznej sytuacji. Musi zmierzyć się z codziennymi trudnościami, a jednocześnie walczyć o zachowanie człowieczeństwa i ochronę dzieci w obliczu brutalnych zmian społecznych.

O wrażeniach

Paul Lynch stworzył niezwykły klimat. Dominuje atmosfera klaustrofobii, napięcia, niepokoju, niepewności. W tym zatraceniu oddana jest złożoność ludzkich emocji w sytuacji kryzysu. Pogrążamy się w totalitaryzmie, doświadczamy erozji demokracji, zderzamy się z różnymi postawami moralnymi i chwytamy się rodzicielskiej miłości, jako ostatniej deski ratunku.

Nie jest łatwo przejść obok tej powieści obojętnie. Jej przesłanie, ostrzeżenie przed konsekwencjami politycznego ekstremizmu daje do myślenia. Równocześnie przypomniana o sile rodzinnych więzi w najtrudniejszych czasach.

Ta dystopijna opowieść o rodzinie w obliczu zagrożenia chwyta za trzewia! Audiobook w wykonaniu Kosiora nie zawodzi!

Tytuł: Pieśń prorocza
Autor: Paul Lynch
Wydawnictwo Marginesy, Audioteka
Przekład: Kaja Gucio
Forma książki: audiobook, czyta Filip Kosior; dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz