„Wejście” Stefan Hertmans – Rodzinne tajemnice

przez Katarzyna Denisiuk

Czytelnicy znający twórczość belgijskiego powieściopisarza, nie przejdą obok Wejścia obojętnie (nie powinni przejść). Trzeba przyznać, że Stefan Hertmans wspaniale potrafi łączyć fakty z fikcją literacką, tworząc utwory, które działają na wyobraźnię i sprawiają, że czytelnik poznaje lub przeżywa przeszłość po raz kolejny.

Najnowsza powieść zatytułowana Wejście to historia osobista, która odkrywa niezwykle fakty z życia pewnej rodziny. Zaczęło się bardzo niewinnie. Latem 1979 roku Hertmans kupił dom w Gandawie, który pomimo kiepskiego stanu, urzekł przyszłego właściciela. Jak się później okazało, historia domu odkryła oszałamiające fakty i pozwoliła odbyć niezwykłą podróż do przeszłości poprzednich właścicieli. Zbierając porozrzucane elementy opowieści, szperając w archiwalnych zbiorach, wyciągając wspomnienia od żyjących członków rodziny, stworzył Wejście.

Jest to opowieść o człowieku, którego poglądy pokierowały na ścieżkę radykalnych działań dyktowanych przez formację nazistowską. Stefan Hertmans w idealnie wywarzony sposób opisuje historię rodziny: żony i dzieci oraz kochanek, oddając im powieść we władanie. Tylko od czasu do czasu ujawnia się, jako głos z zaplecza, kotwicząc powieść w kartach burzliwej historii Belgii z czasów wojny.

Autor operuje niezwykłym stylem. Oszczędnie, surowo, bez nadmiaru ozdobników potrafi pisać zarówno o historycznej prawdzie, jak i emocjach. To nie jest gawęda, ale konkretna zachęta do poznania historii mieszkańców poprzez historię kraju i na odwrót.

Co warto dodać, książka wzbogacona jest licznymi zdjęciami, które pozbawiają miejsca na domysły. Całość tworzy niezwykłą opowieść o jednostce oraz rodzinie, która nie dawała przyzwolenia na działania męża i ojca. Czy byli świadomi jego działań? Kiedy dotarło do nich, czym zajmuje się Willem Verhulst? Jak radzili sobie z tą świadomością?

W mojej ocenie to kolejna świetna powieść Stefana Hertmansa. Mam mocne poczucie, że sięgnę po każdą kolejną książkę, którą napisze. Polecam!

PS Polecam uwadze Nawróconą oraz Wojnę i terpentynę (wznowioną przez Wydawnictwo ArtRage).

Tytuł: Wejście
Autor: Stefan Hertmans
Wydawnictwo ArtRage
Przekład: Alicja Oczko
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz