„Wellness” Nathan Hill – Powieść-lustro

przez Katarzyna Denisiuk

Nie czytałam Niksów, ale po kilku rozdziałach najnowszej powieści Nathana Hilla zatytułowanej Wellness, szybciutko zrobiłam zakupy. Styl autora od razu przypadł mi do gustu, a historia, którą podarował czytelnikom, oplotła swoją złożonością. Nie przypuszczałam, że powieść, która jest tak obszerna (ponad 700 stron), będzie tak esencjonalna i wypełniona treścią. Już w trakcie lektury przyszła do mnie myśl, że nie okroiłabym tej historii, nic z niej nie ujęła, nic nie zmieniła. I ta myśl została ze mną do końca. Niezwykłe!

Kilka słów o fabule

Sercem powieści jest związek Elizabeth i Jacka. To jednostki, które wyrwały się ze swoich rodzin, odcięły gałęzie, na których siedziały i wyjechały do Chicago, żeby określić i stworzyć się na nowo. Los sprawił, że stali się sąsiadami, a w kolejnym etapie życiowej drogi związał na lata. Po pewnym czasie coś, co ich zespoliło, straciło okres ważności i zaczęło się kruszyć i stopniowo odpadać. Czym zostali połączeni? Czy to było iluzoryczne uczucie? Przywiązanie? Zbiór oczekiwań? A może odpowiedź na cienie przeszłości? Przychodzi czas na refleksje i analiza życiowego rachunku. Jaką cenę przyjdzie im zapłacić?

Kilka słów o wrażeniach

Wellness jest niezwykłą powieścią. Serce tej książki bije mocno, a sieć żył i tętnić rozgałęzia się we wszystkich kierunkach. Nawet te najcieńsze i najbardziej odległe wątki są ciekawe, ważne, dające wielką wartość tej opowieści.

Autor doskonale podsyca zainteresowanie, przeskakując, zmieniając kierunek, meandrując. Te wszystkie odnogi są kolejnymi obszarami, w których chce się przebywać i je poznawać. Tak wiele Nathan Hill chce nam powiedzieć o tym, co ma wpływ na życie jego bohaterów. Wszystko zostaje zaopiekowane, nic nie zostaje w sferze domysłów. Może jedynie zakończenie?

Autor jest wyśmienitym obserwatorem życia rodzinnego i relacji międzyludzkich. Jawi się jako ekspert w dziedzinie rozwiązywania problemów małżeńskich i tych wszystkich kryzysów, które wkradają się do życia bliskich sobie osób.

Zanurkowałam w Wellness z wielką przyjemnością, przyjmując zaproszenie autora do świata Elizabeth i Jacka.

Powieść lustro? Myślę, że niejeden czytelnik zobaczy i poczuje w tej książce swoje myśli, odczucia, odkryje fragmenty życia, emocje, przekonania, a podczas lektury uśmiechnie się, zasmuci, zatrzyma, przemyśli niektóre sprawy. Jestem pod wrażeniem, jak wybornie potrafił autor ująć w ramy współczesność i obraz codzienności bombardowanej przez niezliczone bodźcie. Bardzo polecam!

Tytuł: Wellness
Autor: Nathan Hill
Wydawnictwo Znak
Przekład: Jerzy Kozłowski
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz