„Wściek” Magdalena Salik – Wizja przyszłości?

przez Katarzyna Denisiuk

Jeśli jesteście gotowi na historię, która pulsuje od wymykającej się pojmowaniu kreacji rzeczywistości, to polecam najnowszą powieść Magdaleny Salik.

Wyobraźcie sobie, że mamy 2040 rok. Co może się zmienić w stosunku do teraźniejszości? Jakie zmiany zajdą w środowisku, w obszarze relacji międzyludzkich, w naszym społeczeństwie i przedsiębiorstwach? To teraz sięgnijcie po Wściek i … oby to, o czym pisze Magdalena Salik, nie było realną wizją przyszłości.

Kilka słów o fabule

Zaczyna się niewinnie (po przeczytaniu stwierdzam, że to był najmniej nietuzinkowy motyw w całym spektrum nieokiełznanych wątków). Naukowczyni, na zlecenie najzamożniejszego człowieka na świecie, ma przywrócić światu mamuty. Prace posuwają się w dobrym kierunku, jednak ciąg zagadkowych zdarzeń wywraca życie Marie Duchêne do góry nogami. Co więcej, jej mąż, również związany ze światem nauki, który porzucił na rzecz ekoaktywizmu, zostaje wplątany w łańcuch zależności, który zmusza go do wspólnego działania z żoną. Stawkę podbija tajemnicza grupa osób, mająca za nic ludzkie życie, na wskroś przesiąknięta nowoczesną technologią i korzystająca z niej dla własnych korzyści i uciechy.

Czy życie to gra? A jeśli gra to, co czym się zakończy? Kto będzie zwycięzcą, a kto przegranym?

Kilka słów o wrażeniach

Wściek sprawił, że moja głowa pracowała na najwyższych obrotach. Musiałam się wysilać, żeby nadążyć nad przebiegiem akcji, zrozumieć wszystko, co Magdalena Salik podrzuca czytelnikowi. Nie mam żadnej pewności, czy wszystko wyłapałam, czy udało mi się odpowiednio wszystko poukładać.

Wściek jest nieokiełznany i niedający się włożyć w sztywne ramy. Gatunkowo odpowiada charakterystyce thrillera z niezwykle mocnym akcentem popularnonaukowym. Przyznaję, że ta historia mnie pochłonęła, ale miałam poczucie, że obcuję z literaturą, która nie jest dla mnie do końca zrozumiała. Może przez to, że w wielu fragmentach mówi językiem nowych technologii i wiele z tych zwrotów odbijało się od mojej percepcji. Z tego też względu, to książka, która w mojej ocenie zyska uznanie w oczach czytelników fantastyki, czy miłośników cyfryzacji.

Wściek wodzi za nos. Potrafi z lekkością zburzyć ułożone wcześniej z pietyzmem elementy intrygi. Tutaj nie ma nudy. Pędzimy na wózku problemów współczesnego świata, z werwą i nonszalancją przekraczając granice tego, co wytłumaczalne. Bardzo ciekawa powieść!

Tytuł: Wściek
Autor: Magdalena Salik
Wydawnictwo Powergraph
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: fantasy, science fiction, thriller
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz