„Sielanka” Aki Ollikainen – Niezwykłość w zwykłości

przez Katarzyna Denisiuk

Czy wszystkie historie muszą mieć swój początek i koniec? A może by tak wejść na chwile, na mrugnięcie okiem i być niemym obserwatorem? Nie znając przeszłości miejsca, historii mieszkańców spróbować namalować sobie w głowie ich obraz?

Kilka słów o fabule

Aki Ollikainen zaprasza czytelnika do małej społeczności, skrawka fińskiej wioski, gdzie stają przed nami domownicy i sąsiedzi, miastowi i mieszkańcy wsi. Łączą ich więzy krwi, luźna znajomość, ukształtowane przez lata sąsiedztwo. Pływają, wędkują, rozmawiają. W tle słychać beczenie owiec, plusk wody i pomruk złego, czającego się tuż za rogiem. Nie wiemy, czego możemy się spodziewać, gdzie zaprowadzi nas ta historia. Wszystko jest niewiadomą. Jesteśmy architektem ich losu. Możemy dowolnie przemeblowywać i aranżować ich życie i przestrzeń, dopowiadając sobie ich przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Czy nasze wyobrażenia będą prawdziwe? Czy to wiejskie życie potoczy się tak, jak sobie wymyśliliśmy?

Kilka słów o wrażeniach

Sielanka jest oniryczna, ulotna, przetykana mocniejszymi akcentami, które kotwiczą historię, ale niekoniecznie nadają jej wyraźny kierunek. Ta niewielkich rozmiarów książka jest obrazkiem, który możemy dowolnie interpretować, spoglądać na niego pod różnymi kątami, dać upust swojej wyobraźni.

Aki Ollikainen rzucił wędkę z przynętą w postaci skrawków ludzkich historii, gdzie przeplata się starość z młodością, zapuszczone korzenie z efemeryczną obecnością, twarde stąpanie po ziemi z bujaniem w chmurach, realizm z magią, prawda z wyobrażeniami. Wejście do świata fińskiego pisarza dało mi wyciszenie, a zarazem szczyptę niepokoju i niewiadomej. Autor niczego nie narzuca, nie zmusza do obrania jednej drogi interpretacji, daje dowolność. Podoba mi się to zaufanie do czytelnika i wiara, że dostrzeże piękno tej literatury.

Aleksandra Zielińska napisała: „Niezwykle uważna opowieść o małej społeczności z północy, w której pozornie nie dzieje się nic, a tak naprawdę dzieje się wszystko. Wspaniała lektura”. I ja się z tym w pełni zgadzam. Polecam!

PS Pomimo niewielkiej wielkości wcale nie połknęłam tej opowieści na raz. Dozowałam sobie, eksplorowałam w ciszy i spokoju.

Tytuł: Sielanka
Autor: Aki Ollikainen
Wydawnictwo ArtRage
Przekład: Justyna Polanowska
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz