„Dni w historii ciszy” Merethe Lindstrøm – Dramat rodzinny

przez Katarzyna Denisiuk

Powieść norweskiej pisarki jest historią zamkniętą w sekretarzyku z licznymi szufladkami. Każda z nich skrywa maleńkie fragmenty z życia głównych bohaterów. Wyłuskanie ich wszystkich i poukładanie w ciąg zdarzeń nie jest łatwym zadaniem. Pytanie, czy zawsze musimy wszystko porządkować? Nadawać sens? A może wystarczy rozkoszować się tym, co w danej chwili znajdziemy, odkryjemy?

Kilka słów o fabule

Eva i Simon żyją razem od wieku lat. Mają trzy dorosłe córki i przeszłość upchniętą w bagażu, który ciąży na ich barkach. Dzielenie się swoją historią nie przychodzi im z łatwością.

Co więcej, ta skrytość udziela się również w stosunku do ich córek, przed którymi też mają tajemnice.

Zdarza mu się to czasem, takie pojedyncze słowa, jakby się o nie potykał, znajduje je i można odnieść wrażenie, że bada ich znaczenie, obmacuje je, sprawdza, czy ta treść nadal tam jest, czy opłaca się je wypowiadać. Innym razem wydaje się, że słowa zaskakują go w tym samym stopniu, co mnie.

Potrzeba ciszy, zamknięcia się w swoim świecie, umyśle sprawiają, że z czasem jest coraz trudniej otworzyć się na innych.

Jeśli zacznę je zbierać, te jego słowa, i składać, to może stworzą w końcu jakąś większą całość, ułożą się w jakiś sens. A może nie.

Kilka słów o wrażeniach

Dni w historii ciszy są intymną opowieścią o ludziach, którzy utknęli w przeszłości. Teraźniejszość co rusz potyka się o wydarzenia, które ich zdefiniowały. Nie tylko Eva i Simon mają zabałaganione życie. Również Marija jest postacią, o której nie wiemy wszystkiego. Prowadzi za sobą długi cień, którego niełatwo jest zgłębić i oswoić.

Ta powieść jest dziełem literackim, które nie da się włożyć w sztywne ramy. Rozlewa się i meandruje, dostarczając sposobności do poznawania wszystkich zakamarków. Nie starałam się jej okiełznać, ale dałam się ponieść jej rytmowi i tajemniczości. Zwabiła mnie niedopowiedzeniami, skandynawską surowością i spokojem. W tej powieści teoretycznie niewiele się dzieje, a w rzeczywistości dzieje się życie, które nie zawsze jest oczywiste i proste w obsłudze. Złapałam z tą powieści dobry kontakt. Polecam!

Tytuł: Dni w historii ciszy
Autor: Merethe Lindstrøm
Wydawnictwo ArtRage
Przekład: Karolina Drozdowska
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz