„Wielki skok Grupa Lazarus” Geoff White – Cyberwojna Korei Północnej

przez Katarzyna Denisiuk

Wielki skok Grupy Lazarus to moja kolejna przygoda z inprintem Wydawnictwa Otwartego, czyli Szczelinami. Tym razem wkraczamy w świat cyberprzestępczości, czyli odmęty bezprawia, które może zagrażać każdemu z nas, czy to w pracy zawodowej, czy życiu prywatnym.

Kilka słów o autorze

Autorem reportażu jest Geoff White, brytyjski dziennikarz zajmujący się tematami związanymi z cyberbezpieczeństwem i technologią. White jest znanym specjalistą ds. cyberprzestępczości i często publikuje artykuły oraz raporty na temat różnych aspektów zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Jego pierwsza książka zatytułowana Crime Dot Com, opisuje pojawienie się cyberprzestępczości jako pierwotnego zagrożenia dla współczesnego społeczeństwa i została opublikowana w sierpniu 2020 r. przez Reaktion Books. Jeden z kluczowych rozdziałów szczegółowo przybliża nieprawdopodobne pojawienie się Korei Północnej jako supermocarstwa cybernetycznego. Książka została przełożona przez BBC World Service w serię podcastów The Lazarus Heist, współtworzoną i współprowadzoną przez Geoffa, która natychmiast zajęła pierwsze miejsce na brytyjskiej liście Apple i znalazła się w pierwszej siódemce w USA (za geoffwhite.tech).

Kilka słów o fabule

Grupa Lazarus to znana grupą hakerska o charakterze cyberprzestępczym. Grupa ta utożsamiana jest północnokoreańskim rządem, co sugeruje, że działa z pewnym stopniem wsparcia lub sankcji ze strony państwa. Grupa Lazarus jest odpowiedzialna za szereg ataków na cele międzynarodowe, w tym na instytucje finansowe, firmy technologiczne i organizacje rządowe.

Autor w swoim reportażu, który powstał na podstawie wymienionego podcastu, przygląda się działalności grupy zaczynając od przybliżenia sytuacji polityczno-społecznej Korei Północnej oraz stosunku państwa do obywatela. Dlaczego państwo sięga (i czy sięga?) po niezgodne z prawem praktyki?

Jednym z najbardziej znanym działaniami Grupy Lazarus było podejrzenie o zaangażowanie w atak na Sony Pictures w 2014 roku. Atak ten miał na celu zakłócenie i zniszczenie danych firmy, a także wymuszenie rezygnacji z planowanej premiery filmu The Interview, który krytykował północnokoreańskiego przywódcę Kim Dzong Una.

Grupa Lazarus jest również podejrzewana o przeprowadzanie ataków na instytucje finansowe, takie jak kradzieże cyfrowe i próby manipulacji rynkami kryptowalut.

O tych i innych działaniach grupy przestępczej można przeczytać w książce brytyjskiego dziennikarza. Wielki skok Grupy Lazarus napisana jest bardzo interesująco i składnie. Bez zbędnych wątków, ale z odpowiednim stopniem szczegółowości dotyczących podejmowanych przez grupę działań.

Myślę, że w obecnych czasach, przy ogromnym rozwoju techniki i technologii, każdy z nas ma świadomość zagrożeń. Pomimo tego skala przedsięwzięcia, nonszalancja i równocześnie dobór celów ataku budzi respekt i strach. Czy można zatrzymać cyberprzestępców? Czy jesteśmy bezpieczni?

Bardzo ciekawa książka! Polecam uwadze.

Tytuł: Wielki skok Grupy Lazarus. Od Hollywood do wielkich instytucji finansowych: za kulisami cyberwojny Korei Północnej
Autor: Geoff White
Wydawnictwo Szczeliny
Przekład: Hanna Jankowsa
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: reportaż
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz