„Agla. Aurora” Radek Rak – Na drodze zmian

przez Katarzyna Denisiuk

Kiedy sięgnęłam po Aglę. Aurorę Radka Raka, to nie było już tego pierwszego, najbardziej zaskakującego „wow”, które mi towarzyszyło podczas lektury pierwszej części trylogii, czyli Agla. Alef. Z bardzo prostego powodu. Wiedziałam, do jakiego świata wkraczam, przypuszczałam, co mnie spotka i jakie emocje wywoła. Za to ekscytacja przed wskoczeniem w czytelniczą przygodę sięgała zenitu – z tego samego powodu.

Ta seria jest eksplozją wyjątkowej wyobraźni autora i kreacją fantastycznego uniwersum, w którym można myszkować do woli. A te poszukiwania procentują odnajdywaniem podobieństw do konkretnych miejsc, czy literackich, bajkowych postaci. Poza tym cała jest festiwalem dziwnych stworzeń, magicznych i nadprzyrodzonych mocy, dobrych i złych postaci, które walczą o wolność i zmianę. A ta zmiana nie może dziać się po cichu. Tutaj trzeba porządnego tąpnięcia, które wyzwoli nieznane dotąd siły, również w samych bohaterach.

W najnowszej odsłonie cyklu Agla Sofja Kluk i Tymian Drakow przeżyją przygodę życia. Każde z nich będzie podążało swoją ścieżką i zgodnie z wytyczonym celem. Czy zrealizują swoje plany? Uda im się dotrzeć tam, gdzie zaplanowali? Znajdą odpowiedzi na dręczące ich pytania? Warto dać się wessać przez Aglę. Aurorę i przeżyć niezwykłą przygodę.

Kilka słów o wrażeniach

Słuchałam Radka Raka w dniu premiery jego książki i powiedział, że wiele wątków, czy postaci rozwinął pod wpływem sugestii, zainteresowania, pytań czytelników pierwszego tomu. Świetne, prawda? Natomiast autor będzie głuchy na prośby, jeśli się takie pojawią (nie wątpię, że będą liczne!), rozszerzenia cyklu o kolejne tomy. Będą trzy i tyle.

W opinii do pierwszej powieści z serii napisałam „Agla. Alef jest fantastyczną bramą do świata magii, pozwalającego na przeżywanie rewelacyjnej literackiej przygody. Po drodze zatrzymujemy się, aby podumać nad siłą przyjaźni, miłością, cielesnością, oddaniem i poświęceniem. Nie bez echa pozostanie wątek wolności i zniewolenia. Cudownie mi było w tej powieści!”. I jeszcze: „Nie mogę nie wspomnieć o egzemplarzu, który jest piękny! Twarda oprawa, wstążka do zaznaczania miejsca czytania, piękne wklejki oraz ilustracje, których autorem jest Igor Myszkiewicz”. I wiecie co? Nic dodać, nic ująć. Radek Radek stworzył wspaniałe dynamiczne dzieło, w którym buzuje różnorodność podszyta dobrym humorem i jednocześnie utkana przystaniami zachęcającymi do refleksji. Już nie mogę się doczekać, aż wyda się (a wcześniej napisze) trzeci, ostatni tom, kiedy wszystko – mam nadzieję – wyjaśni się i pięknie pozamyka. Obstawiam, że okładka będzie czerwono-ceglano-ruda.

Trylogia Radka Raka jest jak pudełko czekoladek – każda jest wielką niewiadomą, a wszystkie są pyszne! Polecam odważnym, którzy bez trwogi wejdą do niezmierzonego świata wyobraźni Radka Raka.

Tytuł: Agla. Aurora
Autor: Radek Rak
Wydawnictwo Powergraph
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: fantasy
Seria: Agla (2)
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz