„Kilka dni z życia Alice” Liane Moriarty – Zgubna niepamięć

przez Katarzyna Denisiuk

Za każdym razem, gdy trafia mi się książka typu Kilka dni z życia Alice, to orientuje się i utwierdzam, że bardzo lubię od czasu do czasu przeczytać powieść obyczajową, czyli w mojej ocenie historię rozrywkową.

Książka Liane Moriarty (Wielkie kłamstewka bardzo mi przypadły do gustu) dała mi wszystko to, co w danej chwili potrzebowałam — historię ciekawą, przyjemnie zagmatwaną, tajemniczą, której finał bardzo chciałam poznać.

Kilka słów o fabule

Wyobraźcie sobie, że przydarza wam się wypadek (nie)groźny, ale mający niebagatelne skutki w postaci niepamięci. Nie takiej chwilowej, krótkotrwałej, ale takiej, że wydaje wam się, że macie dziesięć lat mniej. Dekada to czasami okres mało burzliwy, kiedy nie doświadczamy wielu życiowych zmian oprócz zmian w naszym ciele.

Alice Love ma prawie 40 lat, a ocknęła się z utraty przytomności jako 29-latka w ciąży z pierwszym z trójki dzieci, w szczęśliwym małżeństwie. Rzeczywistość jest zgoła inna. Tak naprawdę jest w trakcie rozwodu, który wszedł w etap zaciekłej walki o opiekę nad dziećmi oraz wieloma innymi życiowymi zmianami. Nie pamięta nikogo i niczego. Uf, ogarnąć to wszystko rozumem, nie jest łatwo. Nowe-stare relacje, nowe-stare znajomości. Co się stało z wielką miłością? Jakie są jej dzieci? Alice zaczyna życie na nowo.

Kilka słów o wrażeniach

Kilka dni z życia Alice czyta się z niegasnącym uczuciem ciekawości, jak potoczy się życie kobiety. Czy w ogóle, a jeśli już, to kiedy, odzyska pamięć? Czy małżeństwo da się jeszcze naprawić? Czy Alice będzie chciała coś zmienić? Czy napisze nowy scenariusz?

Bawiłam się świetnie, bo historia Liane Moriarty jest rozpisana na wiele bardzo frapujących głosów i punktów widzenia. Gdybyśmy byli u progu wakacji, to rekomendowałabym zebranie tej powieści do urlopowej walizki. Miejcie na nią oko! Jeśli nie teraz jest dla niej czas, to na wakacjach, a może już na majówce, będzie jak znalazł. Polecam.

PS Może wielu z was już tę powieść czytało, bo to wznowienie.

Tytuł: Kilka dni z życia Alice
Autor: Liane Moriarty
Wydawnictwo Znak Literanova 
Przekład: Anna Maria Nowak
Forma książki: papierowa
Gatunek: powieść obyczajowa
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz