„Serce jak smoła” Robert Galbraith – W wirtualnym świecie

przez Katarzyna Denisiuk

Przepadam za duetem Strike&Ellacott, dlatego nie wahałam się sięgnąć po Serce jak smoła ponownie w formie audiobooka. Na szali zostało położone: moja sympatia do serii z Cormoranem oraz tekst, z którym zmierzył się Maciej Stuhr. Szala przechyliła się w kierunku tej pierwszej. Gdyby nie jej moc, porzuciłabym to audio. Dlaczego? Lektor musiał przebrnąć przez setki linijek twitterowych czatów i je wszystkie przeczytać, włączając nazwy użytkowników (a wiemy jakie mogło być „pokręcone”) wraz z czasem ich trwania.

Uf, wyobrażam sobie tę tytaniczną pracę. Ja, jako słuchaczka, chciałam przez to przebrnąć i stwierdzam, że nie było lekko. Ale bardzo chciałam dowiedzieć się, kim była Anomia i kto zabił Edie Ledwell, współtwórczynię bardzo popularnej kreskówki zatytułowanej „Serce jak smoła”.

Wierzę, że książkę liczącą ponad 1000 stron, czyta się o wiele lepiej niż jej słucha. Zagadka, którą zaserwował Robert Galbraith jak zawsze świetnie zakręcona i nieoczywista. Dojście do prawdy prowadzi bardzo wyboistą drogą, gdzie poszczególni bohaterowie mieszają w kotle zdarzeń z iście nadprzyrodzoną werwą. Nie ma się co dziwić, gdyż wirtualny świat jest bardzo trudny do poznania i zinfiltrowania. Kto jest kim? Jaką odegrał rolę? Pytania piętrzą się jak brudne naczynia w kuchni studenckiej. Naprawdę podziwiam pana Macieja, że to tomiszcze przeczytał. Mam nadzieję, że nie śnią mu się po nocach Narcyzki, Dżdżownice i Sercelle 😉

Książka (czytaj fabuła) — jestem na tak. Audiobook — momentami (a dużo ich było) mnie umordował.

Tytuł: Serce jak smoła
Autor: Robert Galbraith
Wydawnictwo Dolnośląskie, Audioteka
Przekład: Anna Gralak
Forma książki: audiobook, czyta Maciej Stuhr, dostępna jako e-book
Gatunek: kryminał
Seria: Cormoran Strike (6)

Zobacz również

2 komentarze

Szczypta_Kasi 13 marca 2023 - 08:30

Już jakiś czas mam ochotę sprawdzić jak radzi sobie Rowling jako autorka kryminałów, ale jakoś mi nie po drodze. Takie grube tomiszcze też mnie nie zachęca. Może jednak poszukam czegoś krótszego na początek.

Reply
Katarzyna Denisiuk 17 listopada 2023 - 07:39

Kasia, niestety (albo stety dla lubiących potężne historie) Rowlig/Galbraith pisze opasłe tomiszcza.

Reply

Zostaw komentarz