„Przy stole” Claire Powell – Rodzinne rozterki

przez Katarzyna Denisiuk

Rutyna, utarte schematy, powtarzalność dają stabilizację, poczucie ładu, porządku i bezpieczeństwa. W momencie, gdy dobrze działająca maszyna zaczyna szwankować, a nawet psuć się, to możemy odczuwać niepokój, lęk i strach. Co więcej, jeśli nic nie zapowiadało tej awarii, nie było sygnałów ostrzegawczych, to tym bardziej dotykają nas negatywne emocje. Pozbierać się, ruszyć do działania, do naprawienia, nie jest łatwo. Zwłaszcza gdy instrukcja obsługi nie istnieje, a intuicyjne działanie nas zawodzi.

Kilka słów o fabule

Jest wiosna. Nicole, Jamie, Linda i Gerry spotykają się przy jednym stole w restauracji, żeby świętować zaległy Dzień Matki. Organizatorką i osobą, która zbiera towarzystwo, jest Nicole. To dziewczyna niezależna, mająca dobrą pracę, ale też deficyt satysfakcjonującego życia. I to ona najmocniej przeżyje wiadomość, że rodzice, którzy przeżyli razem ponad 30 lat, zamierzają się rozwieść.

Maszyna stanęła. Nic nie działa tak jak dawniej. Nikt nie wie, jak się zabrać do naprawy jednocześnie mając świadomość, że nie da się wrócić do stanu pierwotnego. Każdy będzie musiał sobie jakoś z tą sytuacją poradzić. Łatwo nie będzie, bo oprócz rodzinnej awarii, każde z nich ma swoje bolączki, które niełatwo uleczyć.

Kilka słów o wrażeniach

Mam swoich ulubionych pisarzy, a raczej pisarki, które tematy rodzinnych relacji i związanych z nimi zawirowań, potrafią opisywać, rozkładając je na czynniki pierwsze w sposób koncertowy. Dlatego poprzeczka w sferze oczekiwań powieszona jest bardzo wysoko. Czy debiutującej Claire Powell udało się doskoczyć? Nie, ale (to „ale” zawsze nadaje nowe znaczenie wypowiedzi) jestem przekonana, że wielu czytelników po przeczytaniu Przy stole będzie bardzo usatysfakcjonowanych. Bohaterami powieści są osoby, których zachowanie i sposób myślenia są mi obce, albo przynajmniej niezrozumiałe. Nicole robi karierę i szuka szczęścia w życiu, imprezując z kolegami z pracy. Jamie będzie się żenił i miota się biedaczyna w swoich uczuciach. Rodzice są parą, których życiowe dylematy do mnie trafiają (pewnie z racji wieku).

Trzeba przyznać, że książkę bardzo dobrze się czyta. Styl autorki sprawia, że przez historię rodziny płynie się bardzo swobodnie. To spory plus, ale nie wpływa znacząco na finalną ocenę powieści. Myślę, że młodsi ode mnie czytelnicy będą bardziej zadowoleni. Nie żałuję czasu z książką. Określiłabym ją powieścią lekką, a grzebanie w rodzinnych problemach powinno być cięższym kalibrem.

Tytuł: Przy stole
Autor: Claire Powell
Wydawnictwo Muza
Przekład: Ewa Skórska
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz