„Małe przyjemności” Clare Chambers – Oszustwo, czy cud

przez Katarzyna Denisiuk

Urzekła mnie okładka najnowszej powieści Clare Chambers (zaprojektowana przez Elizę Luty). Nie mniejszą radość sprawiło mi smakowanie tytułu.

Małe przyjemności budują naszą codzienność (przynajmniej powinny). To one sprawiają, że poranek pomimo szarości za oknem, jest jasny i wypełniony dobrą energią. Te mniejsze kroki budują większy, optymistyczny obraz, z którego czerpiemy życiową siłę.

Kilka słów o fabule

Na przedmieściach Londynu mieszka Jean Swinney. Jej życie jest jałowe. Słoik z małymi przyjemnościami świeci pustką. Na jej codzienność składa się praca w lokalnej gazecie oraz opieka nad matką, która drenuje ją z życiowej energii. Zastrzykiem do zmiany staje się przysłany do redakcji list. Jego treść jest na tyle niewiarygodna i tajemnicza, że Jean postanawia bliżej przyjrzeć się rewelacjom, o których pisze Gretchen. Od tego momentu życie kobiety nabiera barw. Słoik z małymi przyjemnościami związanymi z poznawaniem historii autorki listu i jej rodziny zaczyna sukcesywnie się zapełniać.

Kilka słów o wrażeniach

Małe przyjemności okazały się sporą dawką czytelniczej satysfakcji. Są jak hybryda, która połączy czytelników lubiących klimat dawnych lat (akcja powieści rozgrywa się w 1957 roku), powieści obyczajowej, literatury pięknej, a nawet fabuły z elementami thrillera.

To książka o przebudzeniu, odnajdywaniu na nowo sensu życia. Idealna na wiosenne oczekiwanie ciepłych, kojących dni.

Małe przyjemności są niespieszne, ale też nie są ślamazarne. Rozkwitają z każdą stroną, dając poczucie coraz lepszego poznawania bohaterów oraz czerpania przyjemności z … małych przyjemności.

Jean budzi się do życia, rozwija się, daje sobie przyzwolenie na bycie szczęśliwą, a my czytelnicy mocno jej kibicujemy. Nie zapominajmy też o tajemnicy! W tym obszarze dużo się dzieje. To, co nie wytłumaczalne, znajduje drogę do prawdy.

Powieść czyta się bardzo przyjemnie. W mojej ocenie to świetna literatura środka. Polecam!

Tytuł: Małe przyjemności
Autor: Clare Chambers
Wydawnictwo Znak
Przekład: Magdalena Sommer
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz