„Zrozumieć komiks” Scott McCloud – Komiks o komiksie

przez Katarzyna Denisiuk

Nie miałam pojęcia, że istnieje komiks o komiksie do momentu, gdy nie powiedziała mi o tym Ania z Zaczytasy. Nie dość, że mi o tej książce opowiedziała, to zrobiła to w taki sposób, że od razu ten komiks kupiłam. Co więcej, Ania napisała obszerną recenzję do przeczytania której serdecznie was zachęcam.

Autorem Zrozumieć komiks jest Scott McCloud amerykański rysownik, ilustrator i właśnie teoretyk komiksu. Jestem raczkującym dorosłym czytelnikiem komiksów i ta książka była dla mnie niesamowitą przygodą i objawieniem. Naprawdę nie spodziewałam się, że tak doskonale graficznie i słownie można opowiedzieć o tym, czym jest sztuka tworzenia komiksów. Zrozumieć komiks to bardzo poważna w treści książka pokazana w jakże niebanalny sposób.

Żebyście mieli świadomość, że to nie tylko wyraz artystyczny, ale również solidne merytoryczny, przytoczę tytuły rozdziałów: 1. Żeby wszystko było jasne; 2. Słownictwo komiksu; 3. Krew między kadrami; 4. Ramy czasowe; 5. Życie w kresce 6. Pokaż i odpowiedz; 7. Sześć kroków; 8. Kilka słów o kolorze; 9. Łączymy wszystko w całość.

Bardzo się cieszę, że Ania poleciła mi tę książkę. Polecam ciekawym tej formy wyrazu.

Tytuł: Zrozumieć komiks
Autor: Scott McCloud
Wydawnictwo Kultura Gniewu
Przekład: Michał Błażejczyk
Forma książki: papierowa
Gatunek: komiks

Zobacz również

Zostaw komentarz