„Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” Maya Angelou – Symbol odwagi

przez Katarzyna Denisiuk

Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak to pierwsza część autobiograficznego cyklu afroamerykańskiej poetki, pisarki i aktorki. Maya Angelou była jedną z największych poetek, aktywistek na rzecz praw obywatelskich i ludności w Stanach Zjednoczonych.

W książce otwierającej cykl poznajemy Marguerite i jej o rok starszego brata Baileya (jest 1931 rok) na początku ich podróży z Kalifornii do babci do Stamps w Arkansas. Trzylatka i czterolatek podróżowali samotnie pod „opieką” bagażowego i z przypiętymi do wewnętrznej kieszeni płaszcza Baileya biletami. Kolejnym kamieniem milowym w ich dzieciństwie była powrotna podróż do St. Louis do matki, gdzie Marguerite spotkały traumatyczne doświadczenia, po których zamknęła się w sobie i nie komunikowała się z otoczeniem. Życie toczyło się dalej. Rodzeństwo znów musiało zmienić miejsce zamieszkania, przeżywając nowe. Powieść kończy się, gdy Maya ma 17 lat (jest 1945 rok) i przebywa u matki w Kalifornii.

To było straszne, być Murzynem i nie mieć żadnego wpływu na własne życie. To było brutalne, być młodym i już wychowanym tak, aby siedzieć cicho i słuchać oskarżeń pod adresem swego koloru skóry, nie mając szans obrony.

Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak jest ujmującym za serce początkiem, traktującym o byciu ranionym, krzywdzonym, źle ocenianym, wyrzucanym poza nawias i spychanym za margines. Jest głosem dziecka, nastolatki, która poczuła w sobie wielką wolę walki o równe prawa i traktowanie.

Bardzo jestem ciekawa kolejnej części zatytułowanej Zgromadźcie się w imię moje, która już na mnie czeka na regale. Mam nadzieję, że na tym nie koniec i Wydawnictwo Relacja wyda również kolejne książki biograficzne autorki.

Tytuł: Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak
Autor: Maya Angelou
Wydawnictwo Relacja
Przekład: Elżbieta Janota
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: biografia, autobiografia
Seria: Autobiography (1)

Zobacz również

Zostaw komentarz