„Platerówki? Boże broń!” Olga Wiechnik – Żołnierki

przez Katarzyna Denisiuk

Pierwszy Samodzielny Batalion Kobiecy im. Emilii Plater sformowany 19 sierpnia 1943 roku w Sielcach, w składzie pierwszego Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Była to zwarta jednostka wojskowa szkolona do walki na froncie. „Nie w służbach pomocniczych, nie jako sanitariuszki ani łączniczki, ale jako żołnierki na pierwszej linii”.

Reportaż Olgi Wiechnik jest poświęcony tym niezłomnym kobietom, które na równi z mężczyznami obsługiwały sprzęt wojskowy, dowodziły oddziałami i ginęły na polu walki.

Ale czy pamięć o nich jest tak samo żywa? Czy po wojnie mogły liczyć na uznanie za swoją służbę? Czy traktowano je i to, co robiły poważnie?

Reportaż podzielony jest na dwie części: „na wojnie” i „na placówkach nowego życia”. Obydwie są bardzo ciekawe. To opowieść, wskrzeszenie pamięci o dzielnych kobietach, które musiały sprostać wielu wymaganiom i oczekiwaniom. Bez wsparcia władzy, a wręcz borykające się ze wzgardą i poniżeniem, musiały żyć dalej.

Chylę czoła przed reporterską pracą autorki, która zdecydowała się napisać o zapomnianych Platerówkach i zrobiła to bardzo skrupulatnie i z czułością. Ten reportaż to cenna lekcja historii, o której niewiele się mówi.

Tytuł: Platerówki? Boże broń!
Autor: Olga Wiechnik
Wydawnictwo Poznańskie
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: reportaż
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz