„Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor” Andrew Morton

przez Katarzyna Denisiuk

Myślę, że wiele osób fascynują rodziny królewskie, monarchie i osoby rządzące znaczącymi i ważnymi państwami z mapy geopolitycznej świata. Kusi świat niedostępny dla przeciętnego człowieka i równocześnie bardzo mocno sformalizowany.

Co prawda nie należę do tego grona, ale zawsze z wielką chęcią poznaję nowe dla mnie obszary. Tym sposobem trafiła do mnie biografia sióstr Windsor autorstwa Andrew Mortona. Książka porwała mnie od pierwszych stron i przeniosła w świat rządzony przez protokół dyplomatyczny, porządek precedencji, królewską etykietę oraz savoir-vivre.

W Elżbiecie i Małgorzacie. Prywatny świat sióstr Windsor autor obrazuje czytelnikowi, jak na przestrzeni lat zmieniała się relacja pomiędzy siostrami, które będąc najlepszymi przyjaciółkami, musiały wejść w nowe życiowe role. Wnikliwie portretuje zarówno Elżbietę, jak i Małgorzatę, która chcąc nie chcąc została zobligowana do bycia pokorną i ułożoną — z różnym skutkiem.

Przemierzamy z autorem obszar Zjednoczonego Królestwa, przypatrujemy się zmianom, jakie się dokonały, ale przede wszystkim jesteśmy świadkami przeistaczania się sióstr w osoby, które przywdziały gorset uszyty na miarę ich obowiązków i nosiły go z godnością — z różnym skutkiem.

Kilka słów o wrażeniach

Nigdy wcześniej nie czytałam książek o członkach brytyjskiej rodziny królewskiej, dlatego ta biografia była dla mnie fascynująca. Napisana przyjemnym w odbiorze językiem, dodatkowo do siebie przyciągała. Nie wiem, czy dla entuzjastów monarchii Wielkiej Brytanii i jej członków będzie ta książka wartościowa i interesująca. Czytając Elżbietę i Małgorzatę bawiłam się doskonale. Polecam!

Tytuł: Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor
Autor: Andrew Morton
Wydawnictwo Marginesy
Przekład: Emilia Skowrońska
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: biografia
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz