„Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood” Robert Gottlieb

przez Katarzyna Denisiuk

Kim była najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood? Robert Gottlieb w swojej książce zatytułowanej po prostu Garbo przybliża czytelnikowi postać filmowej gwiazdy kina niemego, a później dźwiękowego. Wiedziałaś, wiedziałeś, że była Szwedką? Że stroniła od ludzi, a zarabiając astronomiczne sumy, obracała każdy pieniądz w rękach?

Przez karty biografii przebija pasja autora — legendarnego redaktora oraz znawcy teatru i kina — i ogromna chęć jak najlepszego sportretowania kobiety-sfinksa.

Książkę rozpoczyna wstęp autorstwa Tomasza Raczka (do dzisiaj wspominam z nostalgią rozmowy krytyków filmowych Raczka i Kałużyńskiego). Następnie autor zabiera czytelnika w podróż po historii kina poprzez kolejne role filmowe Grety Lovisy Gustafsson. Oczywiście zaczyna od początku, od historii jej rodziny i drogi do Hollywood i światowej sławy.

Znaczącą część książki tworzą wspomnienia o Garbo, impresje na temat Garbo, wypowiedzi jej współpracowników, komentarze na jej temat oraz wzmianki o aktorce w literaturze i piosenkach.

Garbo jest pięknie wydana! Jej wartość podbijają bardzo liczne zdjęcia aktorki. Cudownie się je ogląda.

W mojej ocenie biografia zadowoli każdego fana starego kina i ikon światowej kinematografii. Jej lektura sprawiła mi wiele przyjemności.

Tytuł: Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood
Autor: Robert Gottlieb
Wydawnictwo Znak Literanova
Przekład: Monika Bukowska
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: biografia
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz