„Lunia i Modigliani” Sylwia Zientek – Włoski geniusz

przez Katarzyna Denisiuk

„Pomysł na tę powieść prawdopodobnie nigdy nie przyszedłby mi do głowy, gdyby nie praca nad książką Polki na Montparnassie opisującą losy polskich malarek tworzących w Paryżu”.

Będąc świeżo po lekturze Luni i Modiglianiego autorstwa Sylwii Zientek, bardzo się cieszę, że pomysł na historię Luni Czechowskiej zrodził się w głowie autorki i … postanawiam przeczytać (albo posłuchać) o polskich markach.

Przyznaję, że nie jestem blisko ze sztuką, w tym z malarstwem. Niewielu malarzy potrafię rozpoznać po ich dziełach, a jeśli już, to są to światowej sławy i rozpoznawalne konkretne obrazy. Kreski Amadea Modiglianiego były mi obce do czasu lektury powieści Sylwii Zientek.

Lunia i Modigliani to powieść oparta na faktach. Wraz z bohaterami Lunią Czechowską i marszandem Leopoldem Zborowskim przenosimy się do barwnego Paryża w szeregi bohemy artystycznej polskiej emigracji przed pierwszą wojną światową. Jest lipiec 1916 roku — Polka poznaje prace włoskiego malarza.

Nawet nie wiem, skąd bierze się silne wrażenie, jakie robią na mnie te obrazy. Od jakiegoś czasu obracam się w kręgach polskich artystów żyjących w Paryżu, ale obrazy Modiglianiego są odmienne od uroczych kwiatów i martwych natur, jakie maluje moja przyjaciółka i świadkowa na moim ślubie Stefania Łazarska.

Spotkanie z samym artystą, a nie tylko jego dziełami, stanie się paliwem życia Luni oraz Amadea. Wraz ze Zborowskim, który uwierzył w talent artysty, Polacy będą za wszelką cenę dążyli do wypromowania malarza i pokazania go światu.

Powieść Sylwii Zientek jest niezwykle ciekawa. Takim laikom jak ja daje nowy zastrzyk wiedzy o sztuce oraz życiu artysty, w które bardzo wyraźnie wplotły się polskie akcenty. Lektura książki sprawia, że mechanicznie sięgamy po dostępne źródła, żeby pooglądać dzieła włoskiego artysty. W zestawieniu z wiedzą, jaką daje nam powieść Lunia i Modigliani, to poznawanie nabiera zupełnie nowego, niepowtarzalnego wymiaru.

Świetna książka, którą czyta się z zapartym tchem w oparach farb, alkoholu i kurzu paryskiego bruku. Polecam!

Tytuł: Lunia i Modigliani
Autor: Sylwia Zientek
Wydawnictwo Agora
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz