„Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego” Agnieszka Jucewicz

przez Katarzyna Denisiuk

Przyznaję, że wahałam się przed sięgnięciem po Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego Agnieszki Jucewicz. Bałam się, o czym przeczytam, czy zrozumiem, czy do mnie trafi. Jednak siła przyciągania była tak mocna, że trafiła w moje ręce.

Co czwarta osoba w Polsce doświadczyła, doświadcza bądź doświadczy kryzysu psychicznego. Prawdopodobnie znasz taką osobę, choć być może o tym nie wiesz. Albo jesteś jedną z nich.

Brzmi zatrważająco i bardzo realnie. Słyszy się, zwłaszcza po okresie pandemicznego zamknięcia w domach, jak dużo ludzi ma problemy ze sobą i nie może sobie z tymi problemami poradzić.

Zdecydowałam się przeczytać książkę Agnieszki Jucewicz, żeby poznać, czym jest kryzys psychiczny, jak się objawia i być bardziej świadomą, z jakim problemem borykają się ludzie nim dotknięci. A może dostrzec symptomy choroby, żeby móc drugiemu pomóc? Moja wiedza na temat problemów psychicznych była marna.

Dopóki człowiek nie zetknął się sam albo nie miał kontaktu z osobą chorą, to żył w bezpiecznym, komfortowym, miękko-pluszowym świecie (oczywiście nie mam na myśli ludzi cierpiących na choroby ciała). To, co zaatakuje duszę, sferę emocji, głowę, myśli, jest podstępne, nieustępliwe i czepia się człowieka na bardzo długi czas. Agnieszka Jucewicz w szczerych rozmowach z jedenastką bardzo odważnych ludzi, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swoim życiu, pokazuje czytelnikom, czym jest kryzys psychiczny i w jaki sposób udało się bohaterom książki wyjść z psychicznego dołka.

Wiele mnie ta książka nauczyła. W wielu miejscach wypełniła luki niewiedzy, czy nawet ignorancji. Mam świadomość, że choroby psychiczne są ogromnie wyniszczające, a walka z nimi niezwykle ciężka. Jednak nie spodziewałam się, że aż tak. Książka Agnieszki Jucewicz to nie jest pozycja naukowa, ale niezwykle życiowa i prawdziwa. Na okładce jest napisane: „To książka, dzięki której każdy, kto boryka się z problemami psychicznymi, poczuje, że nie jest sam. […] Bliscy osób w kryzysie psychicznym dowiedzą się, jak wspierać zmagających się z depresją, uzależnieniami, napadami lęku panicznego, stresem pourazowym, schizofrenią, zaburzeniami odżywiania lub chorobą afektywną dwubiegunowa”.

Amen. Świetna książka, bardzo wartościowa, dająca wiedzę i niosąca nadzieję. Mocno polecam!

Tytuł: Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego
Autor: Agnieszka Jucewicz
Wydawnictwo Znak Literanova
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: nauki społeczne
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz