„Coraz mniej światła” Nino Haratischwili – Przyjaźń, miłość, przeznaczenie

przez Katarzyna Denisiuk

Przygodę z prozą gruzińskiej autorki rozpoczęłam od doskonałego dwutomowego wydania Ósmego życia (dla Brilki) oraz bardzo dobrej Kotki i Generała. Dlatego, gdy w zapowiedziach Wydawnictwa Otwartego zobaczyłam kolejną powieść autorki, to chęć na monumentalną historię poszybowała wysoko.

Tak, Nino Haratischwili specjalizuje się w fabułach, które rozpełzają się na wiele stron, rezonując przeżyciami ich bohaterek.

Kilka słów o fabule

Coraz mniej światła opowiada historię czterech przyjaciółek, które dorastają w Gruzji, w Tibilisi w momencie społeczno-polityczno-historycznych przemian. Każda z nich jest inna — mają różne temperamenty, wizje przyszłości i obrazu swojego miejsca w nowej rzeczywistości, ale łączy je jedno — pragnienie miłości (czasami wbrew rodzinie i otoczeniu) i lepszego jutra. Banalne? Nie da się ukryć, że nie są to marzenia odbiegające od tych, które siedzą w głowach przeciętnego nastolatka, młodej dziewczyny. Jednak moment, w którym się znajduje ich kraj, miasto oraz przede wszystkim najbliższe otoczenie, determinują ich działania i kolejne kroki w przyszłość.

Towarzyszymy Dinie, Irze, Nene i Keto w ich wchodzeniu w dorosłość, poznawaniu siebie, swoich emocji, gotowości do poświęcenia i wprowadzania w życie zmian. Może się wydawać, że ich przyjaźń jest scementowana na zawsze, jednak w pewnym momencie natrafia na przeszkodę, która sprawi, że ich relacje przeżyją Armagedon.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Nino Haratischwili jest obszerna i drobiazgowa, przez co może nadwyrężać cierpliwość niektórych czytelników, oczekujących bardziej wartkiej akcji. Mnie to snucie opowieści, gawędziarski styl autorki bardzo spasowało. Weszłam w tę historię z wielkim zaciekawieniem, które trwało do końca.

Sam sposób opowiedzenia historii przyjaciółek, poruszanie się w kilku płaszczyznach czasowych, również bardzo dobrze ze mną zagrał.

Jeśli jesteś gotowa, gotowy na wielką opowieść, która dotyka nie tylko osobistych przeżyć jej bohaterów, ale również wspaniale portretuje życie mieszkańców Gruzji w momencie politycznych zawirowań, to polecam sięgnąć po Coraz mniej światła. Spędziłam z tą książką długie i bardzo przyjemne godziny.

Tytuł: Coraz mniej światła
Autor: Nino Haratischwili
Wydawnictwo Otwarte
Przekład: Irena Dębek
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz