„To jeszcze nie koniec” Michal Sýkora – Rodzinny upadek

przez Katarzyna Denisiuk

Podinspektor Marię Výrovą zwaną Wielką Sową miałam okazję poznać w kryminale autorstwa Michala Sýkory zatytułowanym Człowiek pana ministra. Spodobała mi się dbałość o szczegóły, ciekawe miejsce akcji oraz tło obyczajowe.

Książkowe serie zawsze mają punkt styczny. Zastanawiałam się, czym będzie wspólny mianownik powieści czeskiego pisarza. Czy ponownie zahaczymy o uczelniane mury? Nie tym razem.

Kilka słów o fabule

Zagłębiamy się w historię i sięgamy w przeszłość, ale na celowniku jest przedawnione i dawno zamknięte śledztwo. Co naprawdę wydarzyło się 25 lat temu w rodzinie Třebovickich? Czy śledczy zdemaskowali właściwego człowieka? Wydarzenia z przeszłości stają się początkiem lawiny tragicznych rodzinnych zmian. Coś, co nie miało stabilnych fundamentów, rozpada się jak domek z kart. Wielka Sowa wkracza do akcji i konsekwentnie pokazuje uszczerbki w śledztwie z przeszłości, równocześnie odkrywając fakty.

Kilka słów o wrażeniach

Michal Sýkora napisał bardzo przyjemny kryminał. Może słowo przyjemny nie jest fortunne, zderzając go z obrazem zabójstwa (brr), ale odnosi się do fabuły jako całości. W ciekawy sposób powiązał dwa wątki czasowe z 1987 roku i 2012 roku, meandrując pomiędzy rodzinnymi tajemnicami. Wplecione wątki polityczne, społeczne oraz „nastolatkowe” stały się świetnym dopełnieniem całej historii.

Nie przepadam za nadużywaniem słowa fajny, ale w mojej ocenie bardzo mi do To jeszcze nie koniec pasuje. To lektura przyjemna z dobrym gatunkowym szlifem. Bardzo jestem ciekawa, czym zaskoczy nas autor w kolejnej odsłonie przygód Wielkiej Sowy, bo już teraz wyraźnie widać, że nie zastosował kalki swojej poprzedniej powieści. Według mnie czytelnik może się czuć komfortowo, myśląc o kolejnych kryminałach pisarza. Polecam entuzjastom czeskiej literatury w kryminalnej odsłonie.

Tytuł: To jeszcze nie koniec
Autor: Michal Sýkora
Wydawnictwo Afera
Przekład: Krzysztof Wołosiuk
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: kryminał
Seria: Detektywi z Trójcy Świętej (2)
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz