„Columbine. Masakra w amerykańskim liceum” Dave Cullen

przez Katarzyna Denisiuk

Columbine. Masakra w amerykańskim liceum to kolejna z książek z serii reporterski Wydawnictwa Poznańskiego i kolejna, która główny temat rozbiera na czynniki pierwsze. Tutaj nie ma luk i białych plam. Autor bardzo dogłębnie i precyzyjnie wszystko wypełnia i domalowuje słowem oraz faktami.

Columbine to amerykańskie liceum znajdujące się w miejscowości o tej samej nazwie odległej o 15 km od Denver w stanie Kolorado. To społeczność, która zachęcona przez dyrektora, skandowała: jesteśmy CO-LUM-BINE! Do tej społeczności należeli Eryk Harris i Dylan Klebold, którzy 20 kwietnia 1999 r. weszli na teren szkoły i o godzinie 11:19 rozpoczęli masakrę. Używając broni palnej, zamordowali dwunastu uczniów i jednego nauczyciela oraz ranili ponad dwadzieścia kolegów i koleżanek ze szkoły po czym, popełnili samobójstwo strzelając sobie w głowę. Atak ten odbił się szerokim echem na całym świecie i o zgrozo, stał się wzorem do naśladowania dla kolejnych nastolatków.

David Cullen dokumentował tę książkę aż dziesięć lat, demaskując wszystkie narosła wokół tej sprawy mity i przyglądając się losom zmagającej się z dramatem lokalnej społeczności.

Autor opierał się na zarejestrowanych taśmach, notatkach i dziennikach spisanych przez morderców oraz materiałach dziennikarzy śledczych i badaczy. Oczywiście nieocenionym źródłem wiedzy były wspomnienia ocalałych. Chronologia masakry została zbudowana na podstawie raportu szeryfa hrabstwa Jefferson.

Reportaż Dave’a Cullena poraża nie tylko ze względu na tragizm sytuacji i dokonane działania. Przede wszystkim pokazuje, że atak był finałem długiego procesu, w którym brali udział młodociani zabójcy. Autor prześledził i przeanalizował ich poczynania, kształtowanie charakterów praz przesłanki, które pchnęły ich do dokonania morderstwa. Rozmawiał ze świadkami oraz nakreślił obraz świata po tragedii.

Reportaż bardzo wciąga w wir samotności, nastoletnich rozterek i problemów oraz nieodwracalnych działań. Jeśli jesteś gotowy/gotowa na strumień beznadziei, a zarazem doskonałą reporterską pracę, to zachęcam do sięgnięcia po Columbine.

Tytuł: Columbine. Masakra w amerykańskim liceum
Autor: Dave Cullen
Wydawnictwo Poznańskie
Przekład: Adrian Stachowski
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: reportaż
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz