„Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy” Katarzyna Tubylewicz – Inna perspektywa

przez Katarzyna Denisiuk

Obecność Katarzyny Tubylewicz w świecie literatury zauważyłam dzięki doskonałym przekładom z języka szwedzkiego. Czytałam przetłumaczoną Pępowinę i Ta, którą nigdy nie byłam Majgull Axelsson (kapitalne!) oraz Niebo w kolorze siarki Kjella Westö (rewelacyjne!). O tym, jak pisze, przekonałam się czytając Bardzo zimną wiosnę. Jeśli nie wierzysz, że polska pisarka może napisać kryminał w stylu skandynawskim, to polecam sięgnąć po wymieniony tytuł.

Najnowsza książka Katarzyny Tybulewicz to (uogólniając) reportaż o miłości i seksie w Szwecji. Dlaczego właśnie tam? Autorka mieszkając w Polsce i Szwecji ma porównanie, jak obszar seksualności i miłości jest zaopiekowany. Jako że Szwedzi są w większym stopniu wyzwoleni – również dzięki państwu, które akceptuje różnorodność związków oraz kształtu rodziny – to właśnie na ich przykładzie pokazuje, w jaki sposób można mówić o miłości, w jaki sposób kochać i jak dbać o związek.

Szwedzka sztuka kochania to nie tylko doświadczenia i obserwacje reporterki. To również zapis rozmów z wieloma ludźmi kultury oraz osobami opiniotwórczymi. Jej interlokutorami byli między innymi: pisarz Maciej Zaremba Bielawski i jego partnerka Agneta Pleijel, szwedzka pisarka i dziennikarka Lena Andersson, literaturoznawczyni i profesorka filologii polskiej na Uniwersytecie w Uppsali Małgorzata Anna Packalén Parkman.

Reportaż jest różnorodny, jak najróżniejsze szwedzkie rodzinne konstelacje. Autorka pisze o rodzinach patchworkowych, rodzinach tęczowych budowanych na wiele sposobów.

Dzisiejszą Szwecję charakteryzuje duża tolerancja dla indywidualnych wyborów zarówno tych miłosnych, jak i czysto seksualnych. Nie oznacza to jednak powrotu hippisowskich klimatów. Pod pewnymi względami Szwecja jest nawet bardziej rygorystyczna i purytańska od wielu krajów europejskich – przykładowo penalizuje prostytucję.

Słowem podsumowania

Nie każdy fragment książki czytało mi się z równym zainteresowaniem. Jednak całość uważam za bardzo ciekawy obraz, jakże odmiennego od naszego polskiego spojrzenia na miłość i seksualność.

Szwedów trudno zgorszyć, a ich stosunek do erotyki i do związków jest wolnościowy.

Ciężko sobie wyobrazić, by Polacy mogli podążać szwedzką drogą.

Poznawanie innych kultur i świata poprzez reportaże i literaturę faktu? Jestem na tak i polecam Szwedzką sztukę kochania.

Tytuł: Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy
Autor: Katarzyna Tubylewicz
Wydawnictwo Wielka Litera
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: reportaż
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz