„Katharsis” Maciej Siembieda – Wir historii

przez Katarzyna Denisiuk

Prawda jest taka – i wcale się z tym nie kryję – że powieści, które napisał Maciej Siembieda, biorę w ciemno. To pisarz, którego wyróżnia znakomite łączenia faktów z fikcją literacką. Do końca, czyli do słowa od autora, nie mamy pewności, co jest tworem jego wyobraźni, a co zaczerpnął z kart historii (chyba, że akurat ten wątek historyczny znamy). Swoje książki pisze z rozmachem zarówno jeśli chodzi o przestrzeń czasową, jak i terytorialną.

Katharsis ma wielu bohaterów, którzy dźwigali na swoich barkach trudy i traumy wojny. Są wśród nich również tacy, którym życie zesłało wiele fartownych okazji … do czasu. Polacy i Grecy pozornie sobie obcy, a jednak bliscy. Rozsiani w różnych częściach Polski i Europy. Oko peryskopu skupiają na jednym, konkretnym miejscu – kopalni rudy uranu w Kletnie w Sudetach, gdzie w latach powojennych Sowieci wydobywali surowiec do budowy bomby atomowej.

Katharsis to sensacyjna saga. To kolaż przemytników, bandytów, nazistów, agentów służb specjalnych. Ich losy się łączą, oddziaływają na siebie, a nawet mają olbrzymi wpływ. Finał ich historii pozostawia czytelnika w sporym zaskoczeniu.

Kilka słów o wrażeniach

Maciej Siembieda napisał powieść-zagadkę, historię przygodową, thriller i sensację w jednym. Każda odsłona tej książki zaskakuje. Autor nie umoralnia, ale pokazuje, jak ludzka natura, charakter człowieka, mogą czynić ogrom zła. Nie tylko jednostka jest winna, ale system, polityka i rządzący. Prawda nieobjawiona, którą zna każdy, bo historia niejednokrotnie dała świadectwo. Ubranie tego wszystkiego w fikcyjne wątki sprawia, że najnowszą powieść Macieja Siembiedy nie czytamy, a chłoniemy.

Ja skorzystałam z audiobooka, którego znakomicie czyta Przemysław Bluszcz.

Słowem podsumowania

Fani twórczości Pana Macieja będą zachwyceni. Jestem o tym przekonana. Bardzo ciekawi bohaterowie, wartka akcja i stopień zagadkowości, jak przy dobrej jolce, to coś co Katharsis wyróżnia. Pytanie — czy fani już tej książki nie przeczytali? Polecam gorąco i czekam na kolejne książki!

Tytuł: Katharsis
Autor: Maciej Siembieda
Wydawnictwo Agora, Audioteka
Forma książki: audiobook, czyta Przemysław Bluszcz; dostępna jako e-book
Gatunek: thriller, sensacja

Zobacz również

Zostaw komentarz