„Towarzysz Nachman” Izrael Joszua Singer – Rewolucyjne ideały

przez Katarzyna Denisiuk

Izrael Jehoszua Singer urodził się w 1893 roku w Biłgoraju, a czterdzieści lat później wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Zmarł w 1944 roku w Nowym Jorku. Na język polski zostały przetłumaczone Na obcej ziemi, Perły oraz Towarzysz Nachman. Wszystkie przetłumaczył Krzysztof Modelski i zostały wydane przez Wydawnictwo Fame Art.

Znawcy literatury żydowskiej zapewne wiedzą, że Izrael był starszym bratem Isaaka Bashevisa Singera, który w roku 1978 otrzymał Nagrodę Nobla za „pełną uczucia sztukę prozatorską, która wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza równocześnie odwieczne problemy”.

Z twórczością Izraela Singera zetknęłam się, czytając zbór opowiadać Perły. Nie wstrząsnął mną, nie powalił na kolana, ale nie sprawił również, że zrezygnowałam z kolejnego kontaktu z jego dziełem.

Kilka słów o fabule

Towarzysz Nachman powstał w 1938, w Polsce ukazał się w kwietniu tego roku. To napisana z wielkim rozmachem saga rodzinna. To historia Nachmana, upragnionego syna Mattesa i Sarah, którego pojawienie się na świecie miało zmienić wszystko w dotkniętej ubóstwem rodzinie Richterów. Jednak Nachman nie spełnia pokładanych w nim nadziei i wiary, że zostanie studentem Talmudu. Szuka swoich ideałów w świecie polityki i rodzącego się komunizmu. Wiara w górnolotne hasła i idee sprawia, że podporządkowuje im całe życie, ciągnąc za sobą rodzinę. Zderzenie się z prawdą i odkrycie właściwej warstwy znajdującej się pod gładkimi obietnicami i fałszywymi wizjami, jest na wskroś bolesna.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Izraela Singera wciągnęła mnie od pierwszych stron. Oblepiła brudem, biedą oraz poczuciem beznadziei. Wprawiła w drżenie wywołane wiarą w nową rzeczywistość i siłę polityczną, która będzie miała moc uzdrawiania. W końcu zdruzgotała odkryciem, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Autor w niezwykle ciekawy sposób pokazał życie Żydów w Polsce międzywojennej, ich obrzędy i tradycje. Ze swadą i humorem zobrazował walkę klas i ścieranie się władzy chcącej podporządkować sobie masy za nic mając jednostkę i indywidualizm.

Towarzysz Nachman jest pełen goryczy i zawodu, wzlotów i upadków, wiary w lepsze jutro.

Bardzo lubię sagi, podróż przez pokolenia i obserwację zmian zachodzących w kolejnych rodzinach. Ta wędrówka w poszukiwaniu ideałów wraz z Towarzyszem Nachmanem była fascynująca. Polecam, bo to doskonała literatura.

Tytuł: Towarzysz Nachman
Autor: Izrael Joszua Singer
Wydawnictwo Fame Art
Przekład: Krzysztof Modelski
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz