„Kanska. Miłość na Wyspach Owczych” Urszula Chylaszek – Przemiana

przez Katarzyna Denisiuk

Wyspy Owcze — wulkaniczny archipelag na Atlantyku o powierzchni 1399 km² przy granicy z Morzem Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Stanowią terytorium zależne Danii. Stolica Thorshavn, język urzędowy farerski i duński. Liczba ludności w 2020 to 52337.

Wyobraźmy sobie tak nieliczną społeczność, która w większości przypadków jest ze sobą spokrewniona. Do tego dorzućmy konserwatywny gorset niepozwalający na swobodne wyrażanie swojej seksualności i poglądów na świat i otrzymujemy środowisko, w którym ciężko żyć.

Urszula Chylaszek sportretowała kilka mieszkanek Wysp Owczych, które musiały się mierzyć z brakiem tolerancji oraz zderzyć z wiernością tradycjom wrogo nastawioną do swobody obyczajów.

Tu zawsze trzeba było uważać, co się mówi i robi. Widmo wykluczenia ze wspólnoty wisiało nad każdym, kto nie potrafi się wpasować.

Na szczęście doświadczyły zmian, jakie dokonały się na Wyspach Owczych i mogły zacząć normalnie żyć, otwarcie wyrażając siebie.

Reportaż Kanska. Miłość na Wyspach Owczych to nie jest opowieść tylko o krainie, a tym bardziej nie jest to zbiór faktów, które mogłyby posłużyć do stworzenia encyklopedycznego wpisu. To opowieść o ludziach, którym było trudno egzystować we własnym środowisku.

Zniknęła na osiem lat. Wymazała się gumką i zdmuchnęła wiórki.

Laila uciekła, bo nie dała rady. Ale wróciła i skonfrontowała się z nowym miejscem – odnowionym, stuningowanym i otwartym na drugiego człowieka.

Kanska to fragmentaryczny obraz, to rzuty okiem, mrugnięcia, z których przebija wątek homoseksualizmu i pedofilii. To również pokazanie procesu przemian w myśleniu, drogi do postępowości poprzez zmianę.

Kanska to echo niezależności od Danii, odmienności i inności z farerskimi zasadami i prawami.

Reportaż przeczytałam z zainteresowaniem. Skoro z dużym prawdopodobieństwem nie będzie mi dane być w niezliczonych miejscach na ziemi, to mogę o nich poczytać. Ten reportaż nie jest zachętą do turystycznych podróży, ale społecznym, obyczajowym i socjologicznym studium zmian w małej społeczności.

Bardzo ciekawa książka!

Tytuł: Kanska. Miłość na Wyspach Owczych
Autor: Urszula Chylaszek
Wydawnictwo Poznańskie
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: reportaż
Współpraca

Zobacz również

Zostaw komentarz