„Regulamin tłoczni win” John Irving – Trudne wybory

przez Katarzyna Denisiuk

Nie samymi nowościami żyję, ale przyznaję, że dominują w moim czytelniczym świecie. Od czasu do czasu lubię sięgać po starsze tytuły zwłaszcza takie, co do których mam pewność, że będę usatysfakcjonowana. Takim pewnikiem, którego wysłuchałam (to były długie godziny z doskonałym Marcinem Popczyńskim w roli lektora) był Regulamin tłoczni win Johna Irvinga. Można uznać, że to niemal klasyk, który swoją premierę miał w 1986 roku.

Kilka słów o fabule

Proza amerykańskiego pisarza koncentruje się na kilku ważnych tematach, z których najmocniej i najgłośniej wybrzmiewa aborcja i związane z nią dylematy moralne. Ich narratorem nie są, a jeśli już, to w bardzo małym stopniu, kobiety decydujące się na zabieg, ale osoby wykonujące, czyli Wilbur Larch. Doktor zarządza osobliwym sierocińcem, do którego przyjeżdżają kobiety pragnące urodzić i oddać dzieci pod opiekę oraz te, które decydują się na usunięcie ciąży.

Jednym z wychowanków jest Homer Wells. To chłopak mający w przeszłości kilka nieudanych pobytów u rodzin zastępczych. Kolejne próby odmiany i poprawienia życia kończą się fiaskiem, dlatego postanawia zamieszkać na stałe w sierocińcu i uczyć się fachu medyka pod czujnym okiem swojego mentora. Wydawałoby się, że osiągnął stabilizację, jednak jedno spotkanie staje się początkiem wielu zmian w życiu Homera oraz mieszkańców placówki. Od tej pory zaczyna się jego przygoda życia, która uświadomi młodemu mężczyźnie, czym jest miłość, oddanie, poświęcenie i troska o drugiego człowieka. Ukształtuje jego światopogląd i kręgosłup moralny.

Kilka słów o wrażeniach

Regulamin tłoczni win słuchało się doskonale. Powieść napisana z rozmachem w ogóle mi się nie dłużyła. Z ciekawością i zainteresowaniem śledziłam losy Homera, jego dojrzewanie, przemianę z chłopca w mężczyznę oraz kształtowanie charakteru.

Nie tylko męskie postaci zostały bardzo dobrze i intrygująco napisane. W powieści Johna Irvinga ważną rolę odgrywają kobiety, które nie są schowane na zapleczu, ale koncentrują na sobie uwagę otoczenia.

Regulamin tłoczni win to powieść refleksyjna, niedająca jednoznacznych odpowiedzi. Wskazuje wiele dróg, które czytelnik sam może wybrać. Opisuje skrawek świata z połowy XX wieku, a wiele wątków i tematów ma odbicie w dzisiejszych czasach. Świetna!

Tytuł: Regulamin tłoczni win
Autor: John Irving
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Audioteka
Przekład: Jolanta Kozak
Forma książki: audiobook, czyta Marcin Popczyński; dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz