„Moja kuzynka Rachela” Daphne du Maurier – Między słowami

przez Katarzyna Denisiuk

Swego czasu przeczytałam Kozła ofiarnego (powieść znaną również pod tytułem Sobowtór) angielskiej pisarki Daphne du Maurier i stwierdziłam, że to było zaskoczenie. Powieść porwała mnie, wręcz zafascynowała swą oryginalnością i klimatem. Patrząc na wrażenia czytelników, którzy mieli do czynienia z książkami autorki, klaruje się obraz prozy klimatycznej, trochę mrocznej i tajemniczej. Prozy, w której wiele wątków tylko na pozór jest takich, jakie na początku nam się wydają. Nie inaczej jest z Moją kuzynką Rachelą.

Ta powieść to jedna wielka tajemnica, która mogłaby być literackim kalejdoskopem zmieniającym swój obraz w zależności, kto na niego patrzy i z której strony się przygląda.

Kilka słów o fabule

Opowiada losy Filipa, chłopca, którego wychował ukochany kuzyn Ambroży. Obydwoje świetnie się dogadują i tak naprawdę nie potrzebują do szczęścia towarzystwa innych ludzi, zwłaszcza kobiet. Ale jak to w życiu bywa, coś, co wydaje się pewne i niezmienne, zmienia kierunek. Takim wiatrem w żagle życiowych planów Ambrożego staje się jego odległa kuzynka Rachela, która kradnie mu serce. Pobierają się, a Filip traci swojego najlepszego przyjaciela i powiernika. Po jakimś czasie Ambroży umiera, wysyłając wcześniej Filipowi bardzo niepokojące listy. Chłopak nie może mieć pewności, co wydarzyło się u schyłku życia kuzyna i czy ktoś „przypadkiem” nie pomógł mu pożegnać się ze światem. Śmierć przyjaciela staje się wielkim wyłomem w życiu Filipa. Kolejnym będzie pojawienie się Racheli i uczucie, jakim do niej zapała.

Kilka słów o wrażeniach

Moja kuzynka Rachela to w pewnym stopniu studium szaleństwa zrodzonego z miłości i tego, jak emocje rządzą naszym życiem. Autorka pokazuje, w jaki sposób uczucie potrafi być ślepe, wyłączając wszystkie sygnały ostrzegawcze. A może jest tylko fatamorganą, która przy bliższym spojrzeniu nabiera innych kształtów lub po prostu znika?

W Mojej kuzynce Racheli bohater przeżywa burze emocji i szaleństwo osądów. Cały czas prowadzi wewnętrzny monolog, próbując we właściwy sposób poukładać fakty, a wcześniej je odkryć.

Bardzo podobała mi się ta literacka podróż do Kornwalii XIX wieku. Polecam również w formie audiobooka.

Tytuł: Moja kuzynka Rachela
Autor: Daphne du Maurier
Wydawnictwo Albatros, Audioteka
Przekład: Zofia Uhrynowska-Hanasz
Forma książki: audiobook, czyta Maciej Radel; dostępna jako e-book
Gatunek: literatura obyczajowa, romans

Zobacz również

Zostaw komentarz