„Rzeźnia numer pięć” Kurt Vonnegut – Jarzmo wspomnień

przez Katarzyna Denisiuk

Wiedziałam o istnieniu powieści Kurta Vonneguta, będącej klasyką literatury i jedną z bardziej znanych i cenionych książek antywojennych. Do kompulsywnego sięgnięcia po tę historię skłoniła mnie lektura reportażu Sinclaira McKay Drezno 1945. Ogień i mrok, w której Kurt Vonnegut pojawił się kilkukrotnie jako świadek niszczycielskiej siły nalotów na Drezno.

Jest to powieść mocno autobiograficzna, której zamysł długo kiełkował i wzrastał w duszy autora. Nie jest łatwo przepracować wojenną traumę. Kurt Vonnegut swoje przeżycia ubrał w zaskakująco osobliwe szaty wymykające się tradycyjnemu krojowi. Nie spodziewałam się spotkać bohatera, którego umysł broni się przed traumatycznymi wspomnieniami poprzez podróż w czasie i przestrzeni. Warto o tym wspomnieć, bo dla czytelnika oczekującego tradycyjnych wojennych przebłysków pamięci, ze wzniosłym i poważnym szlifem ta powieść może być sporym zaskoczeniem, bądź rozczarowaniem.

Lubię i cenię literackie fikołki i eksperymenty, dlatego formę zaproponowaną przez autora przyjęłam z dużym zaciekawieniem. Czego tutaj nie ma?! Osobiste doświadczenia, czyli literatura faktu. Wątki rodem z doskonałej literatury science fiction, które dają cenne spojrzenie na kondycję świata, Ziemi i jej mieszkańców. A to wszystko zszyte osobistą nicią z życia człowieka, który musi skonfrontować się z przeszłością.

Rzeźnia numer pięć jest brawurowa i iskrzy ironią. Warta poznania w formie audiobooka, którego bardzo dobrze się słucha. Przyznaję, że ta historia tak mnie porwała, że kupiłam komiks autorstwa Ryana Northa i Alberta Monteysa. Ogromnie byłam ciekawa, w jaki sposób autorzy zobrazują pogmatwaną fabułę powieści. Zrobili to doskonale!

Obcowanie z różnymi światami i kontekstami przedstawionymi przez amerykańskiego pisarza było wielką przyjemnością. Komiks mieni się kolorami adekwatnymi do różnego miejsca akcji. Postaci występujące w powieści zostały narysowane idealną kreską. Nie spodziewałam się, że zobrazowanie książki będzie tak wiernie przystawało do fabuły. Polecam zarówno książkę, jak i komiks!

Tytuł: Rzeźnia numer pięć; Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca
Autor: Kurt Vonnegut, Ryan North, Albert Monteys
Wydawnictwo Zysk i S-ka, Audioteka, Egmont Polska
Przekład: Lech Jęczmyk
Forma książki: audiobook, czyta Jacek Dragun; komiks
Gatunek: klasyka literatury, komiks

Zobacz również

Zostaw komentarz