„Czerwony rower” Antonina Kozłowska – Historia dorastania

przez Katarzyna Denisiuk

Czasami wpadają mi w ręce książki, których nie planowałam. Wystarczy jednak jeden wpis, kilka pochlebnych słów od osoby, której wybory czytelnicze grają z moimi i jestem kupiona. W tej właśnie sposób Czerwony rower autorstwa Antoniny Kozłowskiej znalazł się na moim czytniku.

Kilka słów o fabule

Miałam ochotę na literaturę polską, powieść, której akcja przenosi się do przeszłości (nieodległej, znanej mi). To właśnie dostałam. Poza tym kilka bohaterek o różnych charakterach i pochodzących z różnych domów, mających odmienny status społeczny. Połączyła je wspólna przeszłość i wyjątkowy dla każdego czas szkoły i dorastania. Jednak to nie wszystko. Jest jeszcze wydarzenie, które rzuca się cieniem na ich dorosłe życie.

Co jakiś czas wracają do czasów podstawówki, pierwszych miłości, doświadczeń z chłopakami i czwartej koleżanki, której obecność wprowadziła zamęt w ich codzienności. Czy łączyła je przyjaźń, czy też chwilowa zgodność tworząca jedność?

Kilka słów o wrażeniach

Antonina Kozłowska niezwykle interesująco sportretowała swoje bohaterki, wkładając je w małomiasteczkowe środowisko. Jedna chciała być gwiazdą towarzystwa na każdej imprezie. Druga wzdychała do chłopaka, który nie zwracał na nią uwagi. Trzecia była zwyczajna. Nierozerwalna paczka dziewczyn potrafiła namieszać w szkolnym środowisku. Czyż to nie brzmi znajomo?

Czerwony rower rozwija się na kilku płaszczyznach, sukcesywnie pogłębiając poszczególne wątki. Spodobał mi się sposób, w jaki autorka napisała o dziewczyńskości i wszystkich rozterkach związanych z okresem wieku młodzieńczego.

Poza tym lektura tej powieści wprawiła w drżenie nostalgiczną nutę. Z sentymentem zaczęłam wspominać czasy mojej młodości. Warto również dodać, że akcja rozgrywa się u schyłku PRL-u, a każdy rozdział ma tytuł muzycznego hitu.

Bardzo lubię literackie wspominki. Te z Czerwonego roweru były naprawdę udane i emocjonujące. Wplecenie w fabułę wątku tajemnicy, dodał powieści fajnego pazura. Polecam – sympatyczna powieść obyczajowa.

Tytuł: Czerwony rower
Autor: Antonina Kozłowska
Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Xtext
Forma książki: e-book, dostępna jako audiobook
Gatunek: literatura obyczajowa

Zobacz również

Zostaw komentarz