„W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii” Robert Kolker

przez Katarzyna Denisiuk

Lubię czytać reportaże. To ciepłe uczucie nie trwa od dawna, ale od jakiegoś czasu, gdy stwierdziłam, że to życie pisze najlepsze scenariusze. Jeśli za fascynującą historię zabierze się dobry reporter_ka, to otrzymujemy literacką bombę.

Naprawdę nie spodziewałam się, że życie amerykańskiej rodziny tak mnie pochłonie. Po lekturze W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii Roberta Kolkera wiem, co się złożyło na ten bardzo pozytywny odbiór.

Po pierwsze bohaterowie, czyli rodzina Galvinów: rodzice – Dany i Mimi oraz ich dwunastka dzieci, świetnie sportretowani przez autora. Po drugie doskonale wpleciony wątek historii psychiatrii i badań nad chorobą, która siała spustoszenie wśród potomstwa w Hidden Valley. Po trzecie przedstawiony obraz amerykańskiego społeczeństwa po II wojnie światowej. Te trzy główne obszary splotły się w niebywałą opowieść o chorobie, bólu, niemocy, bezradności, miłości i poświęceniu.

Z jednej strony reportaż Roberta Kolkera jest bardzo ciekawą historią rodziny dotkniętej schizofrenią, z którą musieli sobie radzić nie tylko chorzy chłopcy, ale również ich rodzice i zdrowie rodzeństwo. Z drugiej, to pasjonujący wycinek historii nauki i studium dochodzenia medyków do coraz lepszego radzenia sobie z chorobą.

W ciemnej dolinie nie jest książką łatwą i przyjemną. Obcowanie z szaleństwem, cierpieniem psychicznym i fizycznym wszystkich członków rodziny to ciężki emocjonalny kaliber. Jednak sposób, w jaki Rober Kolker podszedł do tematu, opisał historię rodziny, docierając do niektórych jej członków, robi ogromne wrażenie.

Słowem podsumowania

Ten reportaż ma wielką moc edukacyjną i sprawia, że poznajemy chorobę nie tylko z punktu widzenia i odczuwania chorego, ale również osób z jego najbliższego otoczenia. Czas z książką Roberta Kolkera był niesamowitym czytelniczym doznaniem. Bardzo polecam nie tylko fanom reportaży i literatury faktu. Na pewno podczas lektury nie będziecie się nudzić.

Tytuł: W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii
Autor: Robert Kolker
Wydawnictwo Czarne
Przekład: Jan Dzierzgowski
Forma książki: e-book
Gatunek: reportaż

Zobacz również

Zostaw komentarz