„Memorial Drive. Wspomnienia córki” Natasha Trethewey – W pamiętniku

przez Katarzyna Denisiuk

Spotkanie z literaturą, w której odbijają się wspomnienia autora, jest mostem zbudowanym z emocji. Pojedyncze elementy tej konstrukcji mogą mieć różny wydźwięk i znaczenie, ale zawsze tworzą całość, która zostaje z człowiekiem na zawsze. Te momenty można obracać w głowie do chwili, aż pozwolą rozliczyć się z przeszłością i przyniosą spokój oraz ukojenie.

Memorial Drive. Wspomnienia córki są bardzo subtelnym, cichym, niemal szeptanym wyznaniem Natashy Trethewey, która przelała na papier swoją bolesną przeszłość. Opowiada o życiu w rodzinie dotkniętej przemocą fizyczną i psychiczną. Na kartach powieści ponownie staje twarzą w twarz z tragedią, z obrazem matki zastrzelonej przez ojczyma. Staje w mentalne szranki nie tylko ze złem, którego doświadczyła, ale również z rasizmem.

Skonfrontowanie się ze wspomnieniami poetki (w 2007 roku zdobyła Nagrodę Pulitzera w dziedzinie poezji) oraz zapisami bólu i strachu jej matki jest wstrząsające. Z drugiej strony czytelnik ma poczucie obcowania z literaturą autentyczną, szczerą i nasyconą emocjami.

Memorial Drive. Wspomnienia córki opisuje historię, jakich we współczesnym świecie jest wiele. Natasha Trethewey wraca do traumatycznych wydarzeń. Po co to robi?  Aby pomóc sobie? Czy jest to forma autoterapii? Napisanie książki z pewnością wymagało od niej wiele odwagi. Jeśli dzięki podzieleniu się wspomnieniami udało się autorce rozliczyć z przeszłością oraz oddać hołd matce, która za wszelką cenę próbowała chronić córkę, to książka jest wartością dodaną. My, czytelnicy otrzymaliśmy piękną, choć bolesną podróż w głąb siebie.

Delikatna, a zarazem mocna proza. Prawdziwa i dająca do myślenia. Angażująca i niepozwalająca pozostać obojętnym.

Tytuł: Memorial Drive. Wspomnienia córki
Autor: Natasha Trethewey
Wydawnictwo Cyranka
Przekład: Kaja Gucio
Forma książki: papierowa, dostępna również w formie e-booka
Gatunek: Literatura faktu, reportaż

Zobacz również

Zostaw komentarz