„Niewidzialne kobiety” Caroline Criado Perez – Człowiek

przez Katarzyna Denisiuk

Czasami chodzi za mną książka, o której z góry wiem, że jej lektura nie będzie łatwa i przyjemna. Tego typu literatura mówi o tym, co jest niewygodne, a czasami kontrowersyjne. Wiele osób na zagadnienia w niej poruszane przymyka oczy i filtruje przez sito o nazwie „nie chcę wiedzieć, to mnie nie dotyczy”. Przykładem jest książka Gwałt polski Mai Staśko i Patrycji Wieczorkiewicz. W te ramy wpisuje się również Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne Pawła Piotra Reszki.

Tym razem zmierzyłam się z Niewidzialnymi kobietami Caroline Criado Perez. Nie spodziewałam się, że aż tak mnie poruszy.

O czym jest ta literatura faktu? O danych, których nie ma. Badaniach, które nie istnieją. Również o liczbach, które nie są analizowane i przez to niebrane pod uwagę w różnych dziedzinach życia społecznego. To książka o braku kobiet.

Wydawałoby się, że będąc kobietami o wielu aspektach dyskryminacji i seksistowskiego charakteru świata i otoczenia, w którym żyjemy, wiemy. Przykładowo, znana jest nam nierówność w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn. Nieobce dostosowanie, a raczej jego brak, infrastruktury do kobiecych potrzeb. Która z nas nie stała w długich kolejkach do damskiej toalety, kiedy w tym samym czasie „męski ogonek” szybko się skracał lub w ogóle go nie było? Ale te wszystkie przykłady – jest ich mnóstwo – które przytacza Caroline Criado Perez po-ra-ża-ją! Naprawdę z wielu nie zdawałam sobie sprawy.

Można się zastanawiać, co daje poznanie Niewidzialnych kobiet. Wiedzę, a wiedza to siła. To świadomość, że coś jest nie tak, że coś można i trzeba naprawiać, o coś zabiegać.

Kilka słów podsumowania

Książka urodzonej w Brazylii dziennikarki i feministki jest bardzo dobrym źródłem informacji i faktów. To nie tylko słowa na papierze. To również świadectwo dążenia do naprawy, do zrównywania praw kobiet i mężczyzn, do walki o zaistnienie kobiet w obszarach zdominowanych przez mężczyzn.

Niewidzialne kobiety świetnie się słucha w formie audiobooka. Jeśli jesteś kobietą i potrzebujesz pobudzenia, to lektura tej książki wielokrotnie zadziała lepiej niż mocna kawa. Wzrost ciśnienia gwarantowany.

Polecam uwadze, ponieważ uważam, że jest to ważna książka. Sprawia, że nasza świadomość rośnie. A z orężem argumentów w zanadrzu łatwiej prowadzić dyskusje.

Tytuł: Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn
Autor: Caroline Criado Perez
Wydawnictwo Karakter, Audioteka
Przekład: Anna Sak
Forma książki: audiobook, czyta Magdalena Schejbal; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura faktu

Zobacz również

Zostaw komentarz