„Sekta” Marek Stelar – Potworne uczucie

przez Katarzyna Denisiuk

Jeśli drogi czytelniku bloga lubisz kryminały i nie znasz nadkomisarza Tomasza Rędzi, to zapraszam Cię do przeczytania wpisu o świetnych Bliznach. Uprzedzając ewentualne pytania – Sektę, najnowszą powieść Marka Stelara, można swobodnie czytać bez znajomości poprzednich powieści autora. Kilka postaci oraz epizodów nawiązuje do innych historii, ale nie mają wpływu na odbiór i zrozumienie wydarzeń, które mają miejsce w Sekcie.

Po lekturze kolejnej książki polskiego „kryminalisty” zauważyłam, że Marek Stelar lubi zagłębiać się i wnikać w określone, mniej lub bardziej ustrukturyzowane, grupy. W Bliznach była to szkolna młodzież, w Sekcie to … Nietrudno się domyślić – sekta. Wkracza w progi, obserwuje i przestawia fabularne klocki.

Kilka słów o fabule

Akcja najnowszej powieści rozgrywa się w Szczecinie. W piwnicach jednego ze szpitali zostaje odnalezione ciało jednego z pracowników. Ślady wskazują na morderstwo, a sposób jego popełnienia na inną, nierozwiązaną dotąd zbrodnię. Ten sam sprawca dokonał obu zabójstw? Być może. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy w rejestrach danych osobowych wyskakuje dubel.

Nadkomisarz Rędzia robi swoje. Metodycznie odkrywa i łączy ze sobą pojawiające się tropy. Jednak okrutna zbrodnia w przydomowym zakładzie stolarskim, której obraz na zawsze zostanie w pamięci policjantów i prokuratora, wywraca dokonane do tej pory ustalenia oraz ułożony scenariusz działań do góry nogami. Czy z tej rozsypanej układanki da się szybko stworzyć nowy, skuteczny plan działania, który zastopuje falę morderstw?

Kilka słów o wrażeniach

Marek Stelar skonstruował ciekawą kryminalną zagadkę. Ze swadą meandruje pomiędzy dwoma równoległymi światami mającymi różnych architektów. W fabularny warkocz wplata wątek miłosny. A miłość, jak wiemy, może być zarzewiem wielu burzliwych działań i reakcji.

Sekta nie jest „nieodkładalna”, ale nie można jej odmówić solidności warsztatu, logiki oraz odpowiedniego poziomu zawiłości kryminalnej zagadki. Nie trzyma w fabularnych szponach, ale nie nuży i sprawia czytelniczą przyjemność. Dobre, polskie krymi!

Tytuł: Sekta
Autor: Marek Stelar
Wydawnictwo Filia
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka i audiobooka; czyta Adam Bauman
Gatunek: kryminał

Zobacz również

Zostaw komentarz