Opowiadania, które zostawiają ślad

przez Katarzyna Denisiuk

Opowiadanie – krótki utwór literacki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą. Opowiadanie nie ma tak zwartej budowy jak nowela, o czym decydują postacie drugoplanowe, opisy i refleksje. Od noweli różni się luźną konstrukcją i brakiem obowiązujących w niej rygorów.

Według innej definicji jest to podstawowa forma wypowiedzi narracyjnej, prezentująca narastanie w czasie toku zdarzeń, opozycyjna wobec opisu. Gatunek ten może zawierać w sobie inne gatunki oraz dialogi. (Źródło: Wikipedia).

Słowem wstępu

Do napisania tego tekstu zainspirowały mnie zbiory opowiadań, które zrobiły na mnie wrażenie, wywołały mnóstwo pozytywnych emocji, jak i sprawiły, że włączała mi się „życiowa stopklatka”. Na wierzch wypływało kłębowisko myśli. Przeróżnych. Na przykład wybrzmiewała nostalgiczna nuta. Rodził się również podziw dla autorów, że potrafią w tak niewielkim utworze, tak wiele wyrazić i tak wiele spowodować dobrego.

Wiem, że są czytelnicy, którzy opowiadań nie lubią. Nie przekonuje ich długość, a raczej krótkość dzieła. Jednak warto wziąć pod uwagę, że opowiadania są bardzo różne. Są takie, które mają wyraźnie zaznaczony początek i koniec. Są i takie, których zakończenie pozostawia czytelnika w niemym zaskoczeniu, zawieszone gdzieś w wykreowanym świecie. Myślę, że każdy trafi na takie, które nie pozostawią go obojętnym.

Katarzyno, do brzegu!

Dzisiaj polecam kilka zbiorów opowiadań przeczytanych przeze mnie oraz tytuły, które polecają moi obserwatorzy z Instagrama. Mam nadzieję, że będzie to dla Was cenna wskazówka na drodze poszukiwań tych ulubionych.

Historie podniebne Jakub Małecki, Wydawnictwo SQN i Audioteka – są jak doskonale dobrany plaster na zaspokojenie potrzeby słów czułych, delikatnych, wywołujących uczucie melancholii i nostalgii.

Ballada o pewnej panience Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie i Audioteka – to dobre i bardzo dobre opowiadania. W sam raz, żeby poznać warsztat pisarski autora. W wielu z nich dominuje przewrotna fabuła, która w jednym momencie burzy ułożony w głowie obraz.

Smutny ambasador Ananda Devi, Wydawnictwo w Podwórku – autorka w swej twórczości stawia na człowieka. Przygląda mu się i poświęca całą swoją uwagę. Pokazuje człowieka ze wszystkimi emocjami – często kładąc nacisk na te negatywne – i całym wachlarzem zachowań.

Usterka na skraju galaktyki Edgar Keret, Wydawnictwo Literackie i Audioteka – autor stworzył mieszankę ludzkich historii w momentami niecodziennych sytuacjach, przy akompaniamencie szczypty, a czasami garści, absurdu. Brzmi dziko? Jest dziko, nieokiełznanie i ciekawie.

Anatomia pęknięcia Michał Protasiuk, Wydawnictwo Powergraph – autor zderza czytelnika ze znanym nam otoczeniem, środowiskiem i scenariuszem społeczno-kulturowym. Ale szyje nowoczesne, futurystyczne wdzianko, które kiedyś może być jak druga skóra – stać się faktem.

I ostatnia propozycja to Ulotne, debiutancka książka Joanny Olczak, Wydawnictwo Seqoja. Wkrótce na blogu pojawi się opinia o tym zbiorze. Zdradzę, że bardzo mi się podobał i był kropką nad „i” przy podejmowaniu decyzji o stworzeniu tego wpisu. Mam nadzieję, że Was zaintrygowałam.

Oddaję głos innym

Marta @cuddleupwithgoodbook poleca O perspektywach rozwoju małych miasteczek Małgorzata Boryczka, Wydawnictwo Nisza.

O tych opowiadaniach również głośno mówi Marlena @pani_bookowska oraz poleca Gorzki świat Josef Škvorecký, Wydawnictwo Czarne i RuRu Joanna Rudniańska, Wydawnictwo Nisza. Poza tym krótkie formy pisane przez Sławomira Mrożka (od siebie dodam, że świetne były Czekoladki dla Prezesa), Antona Czechowa i Alistaira MacLeoda.

Edyta @edyta_z_oliwy stawia na Thomasa Manna i Franza Kafkę.

Anika @start_your_day_with_books poleca Śmierć pięknych saren. Jak spotkałem się z rybami Ota Pavel, Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca (co za świetna nazwa!), Zabierz mnie do domu Marie Aubert, Wydawnictwo Pauza (czytałam Dorosłych tej autorki i bardzo mi się podobała), Ukojenie dla drzewa Adama Inga Žolude, Wydawnictwo KEW oraz Sezon na truskawki Marta Dzido, Grupa Wydawnicza Relacja (zauważyłam że ten zbiór zbiera bardzo pozytywne opinie w mediach społecznościowych).

Ola @ola_ruu jest wierna Pierrowi J. Mejlakowi i jego opowiadaniom ze zbioru Co pozwala powiedzieć noc, Wydawnictwo Książkowe Klimaty. Ja również jestem na tak! Opinię przeczytacie tutaj.

Natalia @nabo.books poleca to co ja, czyli Historie podniebne Jakuba Małeckiego.

@hop.sa.sa poleca Histeryczki Roxane Gay, Wydawnictwo Poradnia K.

Magda @magda.miedzy.ksiazkami poleca W kinie panoramicznym Juraj Kováčik, Wydawnictwo Biblioteka Słów.

Kasia @szczypta_kasi lubi czytać opowiadania Julio Cortázara.

Ponownie pojawia się RuRu Joanny Rudniańskiej. Tym razem z polecenia Pauli @zakladka.angielski.

I na koniec jak zawsze długa lista od Marty @miedzysklejonymikartkami (Marta nigdy nie zawodzi i sypie polecajkami jak z rękawa!). Oto ona:

  • Instrukcja dla pań sprzątających Lucia Berlin, Wydawnictwo W.A.B.,
  • Jestem, tęsknię, mówię Yūko Tsushima, Państwowy Instytut Wydawniczy,
  • Fauna Północy Andrea Lundgren, Wydwnictwo Pauza,
  • Wszystkie strony świata Ursula K. le Guin, Wydawnictwo Prószyński i Ska,
  • Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania Helen Oyeyemi, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Historia twojego życia Ted Chiang, Wydawnictwo Zysk i S-ka,
  • Najlepsze opowiadania Raphael A. Lafferty, Wydawnictwo Mag,
  • Złoty chłopak, szmaragdowa dziewczyna Yiyun Li, Wydawnictwo Czarne.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy chcieli podzielić się tytułami swoich ulubionymi zbiorów opowiadań oraz nazwiskami autorów piszących świetne krótkie formy literackie.

Do następnego polecajkowego wpisu!

Zobacz również

2 komentarze

Urocznica 23 maja 2021 - 08:37

Ciekawe propozycje. A ja przy okazji, polecam „Książkę z obrazkami bez obrazków” Andersena. Ten zbiór krótkich opowiadań twórca napisał zanim zaczął być znany dzięki baśniom. 🙂

Reply
Katarzyna Denisiuk 23 maja 2021 - 18:08

Dziękuję za komentarz i polecajkę.

Reply

Zostaw komentarz