„Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon” – Cierpliwość popłaca

przez Katarzyna Denisiuk

Nie znałam sprawy zaginięcia sióstr Lyon.

25 marca 1975 roku 10-letnia Katherine Lyon i 12-letnia Sheila Lyon zniknęły bez śladu po rutynowej podróży do centrum handlowego na przedmieściach Waszyngtonu. Sprawa sióstr Lyon przyciągnęła uwagę mediów krajowych i doprowadziła do ​​jednego z największych dochodzeń policyjnych w historii DC. Jednak dopiero w 2013 roku pojawił się trop, który doprowadził śledczych do bezwzględnego zabójcy, który uniknął sprawiedliwości przez prawie cztery dekady.

Trop zaprowadził śledczych do więzienia, gdzie karę odbywał Lloyd Welch. Mężczyzna był jednym ze świadków, który pamiętnego dnia „sprzedał” policji zmyśloną historyjkę o zaginionych dziewczynkach. Welch był pedofilem z kartoteką, która pęczniała od udowodnionych mu przestępstw. Na swoim koncie miał kradzież, włamanie, napaści na tle seksualnym i pobicia. A do tego był niebywałym krętaczem i notorycznym kłamcą. Niemal za każdym razem zmieniał zeznania. Jednym razem widział dziewczynki w towarzystwie pedofila Raymonda Mileskiego, innym mówił, że sam brał udział w ich uprowadzeniu. Jednego dnia wiedział, kto je zabił i w jaki sposób, drugiego wszystkiemu zaprzeczał.

Śledczy chwycili się obiecującego tropu i nie popuścili. Wykonali karkołomny wysiłek, żeby skłonić podejrzanego do współpracy. Użyli kija, czy marchewki? Co finalnie wyznał im Lloyd Welch? Co stało się z siostrami Lyon?

Kilka słów o wrażeniach

Mark Bowden napisał pasjonujący reportaż, książkę opartą na faktach, która porywa od pierwszych stron. Ale należy mieć na uwadze, że nie jest to lekka lektura. Nie może taką być, skoro traktuje o krzywdzie dzieci. Autor, który ma na koncie inne, świetne książki, jak na przykład Polowanie na Escobara (książka dostępna jest również w formie audiobooka), wykonał kapitalną dziennikarską robotę. Fabuła książki oparta jest na zapisie policyjnych przesłuchań i przez to jest drobiazgowa. Nie wszystkim czytelnikom taka forma przypadnie do gustu.

Wybrałam audiobooka i słuchało mi się bardzo dobrze. Filip Kosior w roli lektora jak zawsze wypadł idealnie. Polecam!

Tytuł: Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon
Autor: Mark Bowden
Wydawnictwo Poznańskie, Audioteka
Przekład: Mariusz Gądek
Forma książki: audiobook, czyta Filip Kosior; dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura faktu

Zobacz również

Zostaw komentarz