„Boginie z Žítkovej” Kateřina Tučková – Wyjątkowe kobiety

przez Katarzyna Denisiuk

Kolejna powieść czeskiego pisarza/pisarki? Czemu nie?! Sięgnęłam po Boginie z Žítkovej, bo miałam już do czynienia z twórczością Kateřiny Tučkovej. Wypędzenie Gerty Schnirch jej autorstwa wywarło na mnie bardzo duże wrażenie. Po lekturze tej powieści wiedziałam, że sięgnę kiedyś po powieść obsypaną nagrodami i zdobywcę miana czeskiego bestsellera 2012 rokuBoginie z Žítkovej.

Kilka słów o fabule

Bohaterkami powieści są boginie, kobiety posiadające dar leczenia ziołami, przepowiadania przyszłości oraz poskramiania żywiołów. Zamieszkiwały Białe Karpaty, pasmo górskie na pograniczu Moraw i Słowacji. Z jednej z rodzin z tradycjami bogowania wywodzi się Dora Idesová. Nie para się tą sztuką, ponieważ ma inny cel w życiu – poznać i opisać fenomen bogiń. Mając odpowiednie wykształcenie spędza setki godzin nad analizą dokumentów, akt oraz świadectw obecności i działania kobiet. Przeczesuje rodzinne archiwa, rozmawia z tymi, które żyją oraz tymi, które pamiętają. To co odkrywa okazuje się furtką do niebywale ciekawego, wręcz pasjonującego świata, w którym żyły boginie. Odkrywa cienie i blaski ich umiejętności będące często kajdanami, a nie wieńcem laurowym.

Kilka słów o wrażeniach

Boginie z Žítkovej to połączenie historii z fabularyzowanymi wątkami, które daje wynik w postaci tajemniczej i onirycznej podróży w świat magiczny, a zarazem twardo stąpający po ziemi. Kateřina Tučková pokazała nam środowisko barwne i niezwykłe, równocześnie mocno związane z tym, co wytłumaczalne i przyziemne.

Poprzez ogromną chęć poznania przeszłości rodziny oraz jej członkiń Dora odkrywa coraz to nowe i nieznane jej dotychczas fakty. Poza tym poznaje sposób działania służb bezpieczeństwa oraz potrzebę ingerencji i kontroli państwa w życie zwyczajnych ludzi.

Szeptuchy, boginie, wiedźmy, czarownice, wieszczki, znachorki to kobiety obecne w historii i wielokrotnie odgrywające ważne społeczne role. Kateřina Tučková wkroczyła do ich świata, a ja z przyjemnością jej towarzyszyłam. Powieść godna polecenia!

Tytuł: Boginie z Žítkovej
Autor: Kateřina Tučková
Wydawnictwo Afera
Przekład: Julia Różewicz
Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna, powieść historyczna

Zobacz również

Zostaw komentarz