„Pestki” Anna Ciarkowska – Co trzeba i co należy

przez Katarzyna Denisiuk

Książka Anny Ciarkowskiej, z wykształcenia filolożki i literaturoznawczyni, z powołania – poetki, to takie okruchy, które brudzą i szpecą czystą koszulę. Strzepujemy je, żeby się ich pozbyć. Są czymś zbędnym, niepotrzebnym. Nam. Bo już na przykład ptak siedzący blisko połasiłby się na te resztki. Dla ptaka są pożywieniem, są ważne. Pestki są słowami rzucanymi w dziewczynę. Oburzenia, wyrzutu, niedowierzania, krytyki.

– Co z ciebie wyrośnie? – martwiła się mama z nauczycielkami i babcią, z sąsiadkami, z mamą Malinki, która nie musiała się martwić o swoją córkę, więc mogła o cudzą.

Głupia – to rozumiem. Brzydka, niezdarna i niezgrabna, płaczliwa albo leniwa. To wszystko rozumiem. Ale co znaczy „dziwna”? Co się robi, kiedy się jest dziwnym? […] A co się robi z dziwnością?

Pestki są zamkniętym światem, z którego bardzo ciężko się wydostać. W końcu został stworzony przez najbliższych, z miłością, z czułością. Gra pozorów. Wyswobodzić się z wyuczonych przekonań, przymiotników narzuconych przez innych, wizji roztaczanych przed chłonącymi oczami, jest bardzo trudno. Są ludzie, rodzina, koleżanki, a dziewczyna czuje samotność.

Samotność nie jest wtedy, kiedy nie masz się do kogo odezwać. Tylko kiedy wiesz, że nikt nie zrozumie tego, co mówisz.

Książka Anny Ciarkowskiej jest niesamowicie intymna, kameralna, na wskroś przepełniona samotnością, bólem istnienia i poczuciem bycia wyobcowanym i niezrozumianym. Bardzo smutna. Bardzo emocjonalna. Tak naprawdę można ją czytać wyrywkowo. Można również pochłonąć na raz, ale dyskomfort może przytłoczyć.

Anna Ciarkowska zastosowała ciekawą konstrukcję – Pestki są jakby wycinkami z pamiętnika, urywkami wspomnień. To próba przelania na papier swoich trosk oraz oczyszczenia umysłu. A tytuły rozdziałów po prostu porażają. Niejeden człowiek pod naporem takich słów upadnie i nie wstanie. Mocny przekaz. Polecam.

Dlaczego nic nie powiedziałaś?

Tytuł: Pestki
Autor: Anna Ciarkowska
Wydawnictwo Otwarte
Forma książki: papierowa, dostępna w formie e-booka
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz