„Aniołowie umierają od naszych ran” Yasmina Khadra – Na rozdrożu

przez Katarzyna Denisiuk

Słowem wstępu

O powieściach algierskiego pisarza Mohammada Moulessehoula słyszałam już dawno. Jednak dopiero teraz zdecydowałam się przeczytać jedną z jego książek i niezmiernie się z tego cieszę. Co więcej, myślę, że po lekturze „Aniołowie umierają od naszych ran” sięgnę po inne wydane w Polsce powieści tego autora. Mam nadzieję, że będą równie dobre.

Kilka słów o fabule

Bohaterem książki jest Turambo, chłopak, którego imię to nazwa rodzinnej wioski w Algierii. Pochodzi z ubogiej rodziny, nie uczęszczał do szkoły, nie nauczył się czytać. Podejmował się różnych zajęć, ale zawsze, był postrzegany jako ten zły „czarny” i szybko z tych prac był wyrzucany. Jednakże miał pewną umiejętność, która go wyróżniała spośród innych. Posiadał piekielnie mocny „lewy prosty”.

Został dostrzeżony przez ludzi ze środowiska bokserskiego i wzięty pod ich skrzydła. Bardzo szybko rozwinął swoje umiejętności i swobodnie kroczył drogą ku sławie. Ale boks nie był sensem życia Turambo. Pragnął miłości i kobiety, z którą mógłby się zestarzeć. Niestety los bywa okrutny i często pisze ludziom scenariusze niepokrywające się z ich marzeniami. Turambo doświadcza traumatycznych przeżyć i bierze na plecy bagaż, który będzie mu ciążył do końca życia.

Kilka słów o wrażeniach

Powieść Khadry serwuje nam obraz Algierii okresu międzywojnia. Państwa pełnego kontrastów, w którym ścierają się bieda i dostatek. Kraju obciążonego wyzyskiem kolonizatorów.

Na tym tle poznajemy historię młodego człowieka, który z jednej strony był prowadzony, a z drugiej walczył o swoje uczucia i szczęście. Człowieka, który popełniał błędy i liczył się z ich konsekwencjami.

„Aniołowie umierają od naszych ran” doskonale się czyta. To połączenie brutalności i siły boksu, z delikatnym i romantycznym aspektem miłości, wspaniale zagrało. Do tego klimat Algierii, wątki obyczajowo-historyczne i dostajemy świetną książkę. Jestem na duże tak!

PS Yasmina Khadra to imiona żony pisarza. Do 2001 ukrywał swoją tożsamość i płeć ze względu na algierską cenzurę.

Tytuł: Aniołowie umierają od naszych ran
Autor: Yasmina Khadra
Wydawnictwo Sonia Draga
Przekład: Bożena Sęk
 Forma książki: e-book
Gatunek: literatura piękna

Zobacz również

Zostaw komentarz