„Kwiaty dla Algernona” Daniel Keyes – Natura człowieczeństwa

przez Katarzyna Denisiuk

„Kwiaty dla Algernona” to literatura z gatunku science fiction i fantasy. To powieść, która zdobyła światowe nagrody (Nagroda Hugo – „amerykańska nagroda literacka przyznawana co roku przez uczestników Worldconu za utwory z gatunku science-fiction i fantasy oraz Nebula – „po Hugo druga na świecie pod względem znaczenia nagroda z dziedziny literatury fantastycznej). Co więcej, to powieść, która „doczekała się kilkunastu adaptacji filmowych i teatralnych na całym świecie”.

Nie czytacie fantasy? Nie porywa Was świat science-fiction? Nie przechodźcie koło „Kwiatów dla Algernona” obojętnie. Tu nie znajdziecie uniwersum, za to spotkacie się z Charlie Gordonem, który zabierze Was do unikalnego świata człowieka upośledzonego umysłowo po tym, jak dostał szansę bycia mądrym. 

 

Charlie Gordon ma trzydzieści dwa lata i umysł dziecka. Nie potrafi prawidłowo mówić ani pisać. Cały czas się uczy, jednak ograniczenia są barierą nie do pokonania. Dwóch naukowców prowadzi eksperymenty poddając szczura Algernona zabiegowi chirurgicznemu. Dzięki temu zaskakująco szybko wzrastają jego zdolności umysłowe i coraz lepiej i szybciej radzi sobie ze stawianymi przed nim zadaniami. Sukces w eksperymentowaniu na zwierzęciu skłania ich do wypróbowania zastosowanej metody na mózgu człowieka. Charlie Gordon dostaje drugie życie.

Inteligencja i wykształcenie nie wzbogacone ludzkimi uczuciami nie mają żadnego znaczenia.

 

Powieść Daniela Keyesa zabiera nas w labirynty ludzkiego umysłu. Umysłu, który początkowo wiele nie rozumie, nie potrafi odnaleźć się wśród ludzi, którego świat jest hermetyczną bańką. Po zabiegu zmienia się wszystko. Otwiera się przed nim świat, wcześniej szczelnie zamknięty. Otoczenia nabiera zupełnie nowych barw i smaków. Ludzie, z którymi dotychczas się spotykał, stają się bardziej przystępni i zrozumiali. Sielanka jednak trwa do czasu. Charlie Gordon, wraz ze wzrostem inteligencji znacznie powyżej przeciętnej, znów zostaje wyalienowany. Bo wszystko co odbiega od normy, jest podejrzane, niewygodne i uwiera. 

 

Powieść amerykańskiego pisarza to niesamowite studium ludzkiego umysłu. Autor w doskonały sposób pokazuje czym kieruje się człowiek w dążeniu do doskonałości i jak otoczenie odbiera jego postępy. Stawia pytanie: czy wiedzieć, to rozumieć? Czy tylko człowiek upośledzony umysłowo jest narażony na ostracyzm? Co z ludźmi, którzy posiadają ponadprzeciętne zdolności i inteligencję?

 

Książkę wysłuchałam w formie audiobooka. Słuchało się świetnie i myślę, że powieść w tej formie jest bardziej przystępna. Dlaczego? Charlie Gordon początkowo miał problemy z mówieniem i pisaniem. Maciej Kowalik ułatwił sprawę i te skomplikowane „słowotwory” przeczytał za mnie.

P.S. prosze powiedzieć prefusowi Nemur żeby nie był taki ponury kiedy ludzie z niego sie Śmiejo to bęedzie miał wiencej pszyjaciuł. Łatwo jest mieć pszyjaciuł jeśli da sie ludzim z siebie śmiać. Tam gdzie ide bende miał mnustwo pszyjaciuł.

 

„Kwiaty dla Algernona” to powieść uniwersalna, na której nie odcisną się znaki czasu. To powieść z wnikliwym portretem psychologicznym i prawdami, które można ujawnić w każdym miejscu i czasie. Serdecznie polecam!

 
Tytuł: „Kwiaty dla Algernona”
Autor: Daniel Keyes
Dom Wydawniczy Rebis, Audioteka
Tłumaczył: Krzysztof Sokołowski
Forma książki: audiobook, czyta Maciej Kowalik; dostępna w formie ebooka
Gatunek: fantasy, science fiction

Zobacz również

Zostaw komentarz