„Zniknąć” Petra Soukupová – O rodzinach, jakich wiele

przez Katarzyna Denisiuk

Po przeczytaniu „Pod śniegiem” czeskiej pisarki Petry Soukupowej wiedziałam, że sięgnę po inną jej książkę, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym, zatytułowaną „Zniknąć”. A po ich lekturach z jeszcze większą niecierpliwością czekam na kolejną powieść, która będzie miała premierę we wrześniu. Dlaczego? To w jaki sposób Petra Soukupová potrafi wniknąć pomiędzy trybiki rodzinnej machiny, pokroić, oddzielić i przeanalizować jej poszczególne elementy, zasługuje na wielkie uznanie. Jest doskonałym obserwatorem i błyskotliwym kreatorem czytelniczych emocji.

„Zniknąć”, to trzy nowele, trzy historie rodzinne ze sobą nie powiązane, które porażają swoja autentycznością.

W pierwszej mamy model rodzinny dwa plus dwa. Rodzice i dwóch synów, którzy za sobą, oględnie pisząc, nie przepadają. Martin przyciąga uwagę taty, który napompowany sportowymi ambicjami, pokłada w nim wielkie nadzieje. Kuba jest wątły, niezdrowy, ten słabszy i to nad nim mama rozkłada ochronny parasol. Dlaczego chłopcy nie mogą się cieszyć równą atencją obojga rodziców?

Bohaterami drugiej nowelki są matka, jej starsza córka i młodszy syn. Ojcowie są, a jakoby ich nie było. Rodzeństwo kompletnie się nie dogaduje i szukają tylko okazji, żeby sobie dokuczyć.

Trzecia opowieść rodzinna jest warkoczem uplecionym z historii dwóch sióstr, które od lat kroczą różnymi drogami. Każda ma swoją rodzinę, swoje życie i brak chęci do kontaktu. Śmierć w rodzinie jednej z nich staje się katalizatorem do ocieplenia wzajemnych relacji. Czy te więzy da się jeszcze odbudować i zacieśnić?

W „Zniknąć” wchodzi się bez wahania, od pierwszego zdania, bo autorka otwiera nam szeroko drzwi do swojego literackiego świata. Mówi, zobacz co tam się dzieje, jak oni się nie szanują, jak na siebie warczą, jak nie słuchają siebie nawzajem. Wytyka palcem brak możliwości bycia sobą, rozwijania swoich pasji i zainteresowań poprzez konieczność podporządkowywania się innym. W tych opowieściach nic nie jest doskonałe, łatwe i przyjemne. Bo życie bardzo często takie nie jest. Aby było szczęście, radość i spełnienie, musi być wzajemne zrozumienie, wsparcie, ale też praca nad sobą.

Petra Soukupowá ma wielki dar – potrafi zmusić czytelnika do refleksji, poprzez skierowanie ostrego światła na pojedynczy element, trybik rodzinnej machiny. Zawsze znajdzie się w jej historiach taki moment, kiedy przystaniemy na chwilę i pomyślimy. A może coś zmienimy w swoim życiu lub najbliższym otoczeniu? Jest mistrzynią wiwisekcji rodzinnych relacji. Rewelacja!

PS Na uwagę i docenienie zasługuje również okładka książki, która idealnie koreluje się z jej treścią.

Tytuł: „Zniknąć”
Autor: Petra Soukupová
Wydawnictwo Afera
Tłumaczył: Julia Różewicz
Forma książki: ebook
Gatunek: literatura współczesna

Ocena: 5,5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz