„Sto żywotów Nemesia Vitiego” Marco Rossari – Surrealistyczna reinkarnacja

przez Katarzyna Denisiuk

Książka, która bawi, a nie jest komedią? „Sto żywotów Nemesia Vitiego”. Powieść napisana z rozmachem? Ta napisana przez Marco Rossariego. Historia, która porywa czytelnika w stuletnią podróż ramię w ramię z żądnym życia Nemesiem Starszym, aktywistą, agitatorem i prowodyrem? Odpowiedź już znacie.

Nemesio Młodszy jest „zmyśleniem, człowiekiem duchem, cieniem ojca, pustą maską, którego życie charakteryzuje monotonia zdolna zanudzić nawet jego samego.” Za to jego ojciec, Nemesio Starszy urodzony w 1899 roku, jest bardzo żywotnym artystą, który z wielką pompą będzie celebrował swoje setne urodziny. Coś jednak poszło nie tak i staruszka dopada udar mózgu. Zamiast bawić się w towarzystwie mediolańskich oficjeli i sympatyków, leży w śpiączce w szpitalu. Wizyta syna u ojca, z którym od lat nie miał żadnego kontaktu, staje się początkiem nieprawdopodobnych i niewytłumaczalnych wydarzeń. Przeżyje na nowo życie swojego rodziciela „w porządku chronologicznym.”

Nemesio Młodszy nie był gotowy na surrealistyczną reinkarnację i intensywne życie oniryczne. Ja nie byłam przygotowana na taką dawkę humoru. Bombardowana celnymi oraz inteligentnymi, podszytymi sarkazmem komentarzami, wybuchałam niekontrolowanym śmiechem.

Ta zabawna strona powieści Marco Rossariego nie jest jej jedynym atutem. Sto lat historii Europy w towarzystwie człowieka, który chłonie życie każdym porem skóry, jest niebywale ciekawym i osobliwym doświadczeniem. W oparach surrealizmu przebywamy w okopach pierwszej i drugiej wojny światowej, chodzimy włoskimi i niemieckimi ulicami oraz spotykamy się z paryską bohemą. Dzieję się naprawdę sporo i pomimo tego, że w pewnym momencie ten rozpędzony wehikuł czasu wytracił impet i zjechał na boczny tor, to finalnie dotarł do celu w bardzo dobrej kondycji.

„Sto żywotów Nemesia Vitiego” jest bardzo dobrą rozrywką dopełnioną gorzką pigułką rodzinnych relacji. To powieść napisana lekko, ale z rozmachem, w której bohaterowie przeglądają się w krzywym zwierciadle historycznych wydarzeń. Porwała mnie. Polecam!

Tytuł: „Sto żywotów Nemesia Vitiego”
Autor: Marco Rossari
Wydawnictwo Sonia Draga
Tłumaczył: Tomasz Kwiecień
Forma książki: papierowa; dostępna w formie ebooka
Gatunek: literatura współczesna

Ocena: 5/6

Zobacz również

Zostaw komentarz