Niekiedy traktujemy tłumacza niemal na równi z pisarzem. Nic dziwnego, skoro ta robota może być albo doskonale zrobiona, albo … nie. Przekład ma ogromne znaczenie i jest nieodzownym elementem powieści.
Dlaczego piszę o tłumaczeniu? Ze względu na autora reportażu, o którym dzisiaj słów kilka.
Ręka do góry, kto zna Tomasza Pindela? Na pewno moja koleżanka, która była jego studentką 🙂 I ja znam, bo zwracam uwagę na nazwisko tłumacza i doceniam świetne przekłady. Jeśli nie znacie, nie czytaliście Drżę o ciebie matadorze Pedro Lembela oraz Noc szpilek i Rok, w którym narodził się diabeł Santiago Roncagliolo, to gorąco polecam. Wspomniane tytułu przełożył Tomasz Pindel. I zrobił to koncertowo.
O poznawaniu świata
Jak wspomniałam, Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia to reportaż.
Materiały do części kubańskiej i meksykańskiej zebrałem jesienią 2019 roku; do Argentyny, Paragwaju i Peru miałem lecieć wiosną 2020, ale, wiadomo, przyszła pandemia i ostatecznie wybrałem się tam dopiero pod koniec 2022.
Chyba każdy się ze mną zgodzi, że poznawanie świata, innych państw, obszarów na ziemi to poznawanie przyrody, ale przede wszystkim ludzi, ich obyczajów i tego wszystkiego, co jest dla człowieka ważne i co kształtuje jego codzienność. Religia i wiara z pewnością do takich elementów, które dużo o człowieku mówią, należą.
Wierzenia i religie towarzyszące mieszkańcom Ameryki Łacińskiej to dla katolika egzotyka. A może nie do końca? Jakby tak się przyjrzeć działaniom szeptuch, lokalnych znachorów, czy zwykłych ludzi, którzy mają moc uzdrawiania (czytaj: ktoś w to wierzy), to nie dzieli nas aż tak wiele. Poza tym wiara w rzeczy, przedmioty, sławnych ludzi, była, jest i będzie. Czy nie wiążemy (niektórzy) czerwonej wstążki na dziecinnym wózku albo kwiatku?
Co kryje treść
Tomasz Pindel zabrał czytelnika w bardzo ciekawą podróż. Nie tylko opowiedział o religiach i wierzeniach, życiu po życiu, ale dotknął codzienności mieszkańców tego rejonu. Oddał im głos.
A skoro człowiek, to i jego historia, historia regionu, państwowości.
Obszar Ameryki Łacińskiej ulegał wpływom konkwistadorów i spadkobierców z Europy. Tomasz Pindel przybliżył nam te mieszanki kulturowości rdzennych mieszkańców z pierwiastkiem napływowym.
Po lekturze reportażu inaczej będę patrzyła na świnki morskie. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego, to zapraszam do lektury. Bardzo ciekawa literacka podróż pełna zaskakujących przystanków.
Tytuł: Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia Autor: Tomasz Pindel Wydawnictwo W.A.B. Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook Gatunek: reportaż Współpraca barterowa