Ciągnie mnie do tego, co jest nieznane. Do obszarów ludzkiej psychiki, która jest mi obca i której nigdy z autopsji nie poznam. Wiedza to skarb, bo dzięki niej można zrozumieć, albo spróbować zrozumieć drugiego człowieka, jego postawę i emocje, które kształtują jego czyny. Reportaże i literatura faktu dają tę wiedzę, wyposażają w potrzebne narzędzia do właściwego poznawania świata i ludzi. Ale fikcja literacka, beletrystyka to też filtr, przez który można przepuszczać życie. Na powierzchni zawsze zostanie cząstka prawdy, czy to będąca odzwierciedleniem doświadczeń autora, czy otoczenia, które wysyła sygnały i daje realne przykłady.
Alana S. Potrero to hiszpańska poetka, pisarka, reżyserka teatralna, ale również aktywistka LGBT, która przede wszystkim skupia się na walce o prawa transkobiet.
O fabule
Niedobry zwyczaj jest jej powieściowym debiutem, którego sercem jest postać Álex – uwięziona w ciele chłopca dziewczyna. Jej oczami i emocjami poznajemy, z czym zmaga się kobieta w świecie zdominowanym przez męską siłę. Poruszamy się po dzielnicy Madrytu w czasach transformacji ustrojowej, gdzie narkotyki i inne używki zapuściły mocne korzenie i chłoną życiodajne soki.
O wrażeniach
Ta powieść jest smutna. Tragizm postaci, codzienna walka z samoakceptacją, próbą zrozumienia zachodzących w organizmie zmian, grają w tej powieści pierwsze skrzypce. Nie dość, że Álex dąży do zrozumienia siebie, to dodatkowo, musi zmierzyć się z bezwzględnym otoczeniem, którego lont na odbiegające od schematu postawy i uczucia jest niezwykle krótki.
Niedobry zwyczaj to powieść z jednej strony kameralna, a z drugiej dająca szeroki obraz trudności, problemów, potyczek, które musi stoczyć osoba walcząca o swoją tożsamość płciową.
Nie spodziewałam się, że tak dobrze będzie mi się tę książkę czytało. Udany debiut!
Tytuł: Niedobry zwyczaj Autor: Alana S. Portero Wydawnictwo Filtry Przekład: Agata Ostrowska Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book Gatunek: literatura piękna Współpraca barterowa