Słowem wstępu
Gdyby nie fakt, że Historie afgańskie są gatunkowym reportażem, to pomyślałabym, że to beletrystyka, która niezwykle realistycznie przybliża losy kilku afgańskich bohaterów. W ostatnim rozdziale zatytułowanym „Jak powstała ta książka” autorka opisuje etapy swojej pracy oraz przyjętą metodologię. Przyznaję, że to idealna klamra spinająca tę książkę. Dopiero pisząc opinię o Historiach afgańskich zorientowałam się, że autorka jest norweską dziennikarką, która napisała świetny reportaż o masakrze dokonanej przez Andersa Breivika zatytułowany Jeden z nas (polecam uwadze).
O autorce
Åsne Seierstad znana jest z reportaży opisujących życie ludzi w rejonach konfliktów. Zdobyła międzynarodową sławę dzięki książce Księgarz z Kabulu, w której opisała życie afgańskiej rodziny po obaleniu reżimu talibów. Pisała także o wojnie w Czeczenii (Kąpiel w Gangesie). Jej książki często łączą dziennikarską dokładność z narracją literacką, stąd moje wrażenie, o którym napisałam w pierwszym zdaniu.
O fabule
Historie afgańskie mają trzech głównych bohaterów. Każda z tych postaci jest przedstawiona w kontekście przemian społecznych i politycznych w Afganistanie, a Seierstad ukazuje ich historie w sposób bardzo osobisty i angażujący.
Jedną z nich jest Dżamila reprezentująca kobiety, które pragną walczyć o swoje prawa, niezależność i możliwość samostanowienia. Poza tym Afganistan widzimy oczami młodej dziewczyny Ariany, która również nie chce podporządkowywać się surowym tradycjom. Jej wzrok skierowany jest na Zachód, w jej duszy gra popularna muzyka i marzenie, by zostać prawniczką i poznawać świat. Trzecim bohaterem jest Baszir, talibski bojownik, dowódca, dzięki któremu poznajemy tą okrutną, bezwzględną stronę afgańskiej historii oraz tradycję afgańskiej rodziny.
Słowem podsumowania
Seierstad nie ocenia, nie feruje wyroków. Pokazuje różne aspekty życia Afgańczyków – od trudnych warunków codzienności, przez losy kobiet pod rządami talibów, po nadzieje związane z nową rzeczywistością po 2001 roku.
Świetna książka, która wchodzi pod podszewkę i ukazuje prawdziwe życie z całym spektrum trosk, strachu, obaw oraz życiowych rozterek i dylematów mieszkańców i obywateli Afganistanu.
Podziwiam autorkę za jej umiejętność dotarcia do tak wielu bohaterów i ukazanie ich losów z troską o szczegóły w kontekście politycznych i społecznych przemian.
Tytuł: Historie afgańskie Autor: Åsne Seierstad Wydawnictwo W.A.B. Przekład: Iwona Zimnicka Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book Gatunek: reportaż Współpraca barterowa