Kiedy zobaczyłam, że Magda Knedler rusza z nową serią powieści obyczajowych, to wiedziałam, że będę ją czytać, a najlepiej słuchać. Kiedy ten plan się zmaterializował w postaci audiobooka Noworocznych panien, sięgnęłam bez wahania. Warto dodać, że entuzjaści twórczości polskiej pisarki, która w niezwykły sposób potrafi obudzić przeszłość, i wydań powieści w ozdobnej szacie, będą zachwyceni. Ta seria również ma barwione brzegi (tak jak seria o Medei).
O fabule
Gdzie tym razem zabiera czytelnika wyobraźnia autorki? Do Breslau (Królestwo Prus) i Warszawy (zabór rosyjski) końcówki lat 30. XIX wieku. Poznajemy przyrodnie siostry Krukowieckie, które łączy tak naprawdę tylko nazwisko po ojcu. Każda z nich ma inne ideały, inne wyobrażenie dobrego życia. Co innego da spełnienie i szczęście Anieli, a co innego Praksedzie. Różni je również status towarzyski, a co za tym idzie, środowisko, w którym się poruszają i w którym dobrze się czują. Dzięki Anieli wkraczamy w świat hrabiowskiego savoir-vivre, sztywnych konwenansów i reguł, które dyktują warunki życia pannom ze szlacheckim urodzeniem. Za to Prakseda, mająca po matce zdolności artystyczne, jak ryba w wodzie czuję się wśród ludzi pracy, rzemieślników i społeczników. Ma mnóstwo pomysłów na życie i ogromna chęć pomocy innym.
O wrażeniach
Magda Knedler wspaniale odmalowuje historię z pełnym wachlarzem obyczajowości, społecznych i kulturowych norm. Dzięki jak zawsze bogato i z należytą dokładnością przedstawionemu tłu przenosimy się do przeszłości, mając przed oczami te wszystkie miejsca i wydarzenia, które ożywają w naszej wyobraźni. Również bohaterom nie brakuje barw. Siostry i wszystkie osoby z ich otoczenia są postaciami wyrazistymi, ciekawymi, pełnymi emocji i mającymi wiele do zaoferowania.
Po Noworocznych pannach ukażą się jeszcze Północne siostry i Kobiety z wiatru. Pierwsza książka z cyklu ogromnie zaostrzyła mój apetyt na kolejne. Bardzo jestem ciekawa, jak potoczą się losy sióstr. Czy każda rozkwitnie w swoim wybranym środowisku? Czy będą szczęśliwe? W końcu, czy ich wzajemne animozje przeminą i będą mogły cieszyć się z łączących je koligacji?
Słuchało się rewelacyjnie. Lubię takie przyjemne opowieści. Noworoczne panny wspaniale zagrałyby na dużym ekranie. Dlaczego nie moglibyśmy mieć własnej wersji serialu rodem z powieści Jane Austen?
Tytuł: Noworoczne panny Autor: Magda Knedler Wydawnictwo Zwierciadło, Audioteka Forma książki: audiobook, czyta Agata Góral; dostępna jako e-book Gatunek: powieść obyczajowa Seria: Ścieżki nadziei (1)