Pokusiłam się zrobić czytelnicze podsumowanie 2024, chociaż wiedziałam, że to będzie trudne zadanie. Bo jak spośród tak wielu przeczytanych i wysłuchanych książek wybrać najlepsze?, najbardziej zapadające w pamięć?, najbardziej oryginalne? 2024 był niezwykle satysfakcjonujący. Przeczytałam mnóstwo wybornej literatury i tak naprawdę poniższa lista mogłaby być o wiele dłuższa (kto by ją czytał?).
Luźne, nieuczesane myśli
W 2024 pojawili się moi ulubieńcy, czyli Maciej Siembieda z Kairosem i Robert Małecki ze Skrzepem. Przeczytałam bardzo dużo książek wydanych przez Wydawnictwo ArtRage w ramach współpracy barterowej. Potwierdzam – wydają świetną literaturę! Nurkowałam w odmętach beletrystyki i sięgałam po literaturę faktu i reportaże. Debiutanckie powieści również nie były i nie są mi straszne. Niewiele czytałam klasyki i „starych” książek. Były książki cieniutkie (ach ten Fosse), były opasłe woluminy. Jednym słowem było WSZYSTKO, co kocham w literaturze i czytaniu.
Nie robię żadnych czytelniczych postanowień na nowy rok, bo musiałabym się potem przed sobą rozliczać, a po co mi to?Nadal będę współpracowała z wydawnictwami (mam nadzieje! :-)), czytała na czytniku (kocham mojego Kindle) i słuchała audiobooków na Audiotece.
Życzę sobie i Wam samych wyśmienitych lektur.
Moje naj 2024
Przechodząc do sedna tego wpisu, moje naj (tutaj można stawić wiele przymiotników) 2024:
- Wellness Nathan Hill, Wydawnictwo Znak
„Jestem pod wrażeniem, jak wybornie potrafił autor ująć w ramy współczesność i obraz codzienności bombardowanej przez niezliczone bodźcie”.
- Po stronie Kanaanu Sebastian Barry, Wydawnictwo ArtRage
„Jakże to piękny, intymny obraz życia kobiety, która cały czas musiała reagować na to, co dawał jej świat, bez możliwości zakotwiczenia się na dłużej w spokojnej egzystencji. Piękna, chwytająca za serce, czule grająca na emocjach”.
- Bajka, Bajeczka Barbara Sadurska, Wydawnictwo Warstwy
„Autorka stworzyła niezwykły klimat powieści, stawiając przed czytelnikiem niewygodne tezy i prowokując przemyślenia. Świetna wielowymiarowa powieść, która poraża wizją realności”.
- Ja, która nie poznałam mężczyzn Jacqueline Harpman, Wydawnictwo ArtRage
„Powieść-zagadka, która jest niezmierzoną przestrzenią, dającą oddech, a zarazem klaustrofobiczną klatką dla poczynań człowieka. Niezwykła proza. Dławiąca, spinająca mięśnie, powodująca niepokój. Czyta się wybornie”.
- Zamknięte drzwi Magda Szabó, Państwowy Instytut Wydawniczy
„Magda Szabó zabiera czytelnika w niezwykłą podróż, w odmęty i tajemnice ludzkiej psychiki, gdzie wzajemne zrozumienie poddawane jest ciężkiej próbie. Stawia pytania o granice ingerencji w życie drugiego człowieka i podejmowanie za niego decyzji”.
- Drugie imię. Septologia 1-2 Jon Fosse, Wydawnictwo ArtRage
„Długie, transowe zdania są jak strumień świadomości, w których rytm i powtórzenia odgrywają kluczową rolę. Proza Fossego jest minimalistyczna, ale pełna emocjonalnej i duchowej głębi”.
- Ciała subtelne Jennifer Down, Wydawnictwo W.A.B.
„Powieści o tym, jak przeszłość wpływa na naszą teraźniejszość i przyszłość oraz jak człowiek sobie radzi z emocjonalnymi ranami jest wiele. Jednak Ciała subtelne zasługują na uwagę czytelnika. Przez intymny sposób narracji i realistyczne przedstawienie emocji głównej bohaterki tę powieść czyta się wspaniale!”
- Bílá Voda Kateřina Tučková, Wydawnictwo Afera – część 1
„Autorka nie dość, że pisze niezwykle plastycznie, to dodatkowo operuje stylem w bardzo sugestywny i emocjonalny sposób. Nie skłamię, kiedy napiszę, że z wielką przyjemnością już (od razu!) sięgnęłabym po drugą część”.
- Koń Geraldine Brooks, Grupa Wydawnicza Relacja
„Nie spodziewałam się, że ta powieść tak mnie pochłonie, tak mocno zaangażuje i da ogrom czytelniczej satysfakcji. Miłośnikom koni bardzo polecam. Równie mocno wszystkim innym. Dajcie się porwać historii Lexingtonona, jednego z najsłynniejszych koni wyścigowych XIX-wiecznej Ameryki”.
- Na czworakach Miranda July, Wydawnictwo Pauza
„Miranda July jeńców nie bierze. Pisze otwarcie, szczerze, naturalistycznie. Jej proza pulsuje, żyje, rezonuje, wybucha nam w twarz”.
- Wróg Łukasz Orbitowski, Wydawnictwo Świat Książki
„Bardzo podziwiam zamysł i wykonanie. Ta próba wymyślenia Nerona na nowo, wejście w jego osobowość, społeczną rolę jest szalenie (nie boję się użyć tego słowa) pomysłowa. Jego transformacja na współczesność równie udana”.
- Noc szpilek Santiago Roncagliolo, Wydawnictwo ArtRage
„Noc szpilek kupiła mnie niczym dobre kino akcji, trochę mroczne, na pewno szalone i dynamiczne, z dobrze zarysowanym tłem i bohaterami, z których każdy jest inny i na swój sposób ciekawy”.
- Jak byliśmy młodsi Oliver Lovrenski, Wydawnictwo ArtRage
„Świetny debiut! Ożywczy, nowoczesny, z powiewem młodości, prawdziwy. Nie spodziewałam się, że tak mi przypadnie do gustu, że odnajdę się w przeżyciach młodych ludzi, którzy próbują ogarnąć swoje życie i sprostać społecznym wymaganiom”.