„Królikarnia” Tess Gunty – Amerykańska prowincja

przez Katarzyna Denisiuk

Lista nagród, jakie zgarnęła debiutancka powieść młodej autorki Tess Gunty, robi wrażenie. Doceniona przez krytyków za oryginalność, wnikliwość psychologiczną i piękny język. W 2022 roku powieść została nagrodzona National Book Award w kategorii beletrystyki.

O fabule

Tytułowa Królikarnia to zaniedbany kompleks mieszkań, gdzie warunki do życia są dalekie od luksusowych. Ze ścianami tak cienkimi, że można wsłuchiwać się w codzienność sąsiadów, daje schronienie dla całej gamy mieszkańców walczących z własnymi problemami, marzeniami i traumami. Kompleks znajduje się w środku niczego, w fikcyjnym miasteczku Vacca Vale gdzieś w Pasie Rdzy, w krainie opuszczonych fabryk i porzuconych domów. W tej stolicy beznadziei mieszka Blandine Watkins – młoda, oryginalna dziewczyna, która niedawno opuściła system opieki zastępczej. Osiemnastolatka żyje w świecie wielkich idei i tęsknoty za transcendencją. Poza tym zmaga się z poczuciem wyobcowania w podupadłym miasteczku, które kiedyś było przemysłowym centrum, ale obecnie znajduje się w stanie niemalże rozkładu.

O wrażeniach

Początek Królikarni jest mocny. Zaczyna się od dramatycznego zdarzenia, którego szczegóły stopniowo odsłaniają się przed czytelnikiem. Tess Gunty wplata w narrację historie innych mieszkańców budynku, w tym samotnych, sfrustrowanych osób w podeszłym wieku, samotnych matek i ludzi zagubionych w swoich pragnieniach. Ten wachlarz postaci układa się w obraz życia na prowincji i staje się hołdem autorki składanym „upadłym miastom i amerykańskim mitom”.

Styl młodej autorki robi wrażenie. Jej opowieść, którą charakteryzuje polifoniczna narracja, wybrzmiewa głosem wielu bohaterów, a ich historie splatają się i wzajemnie uzupełniają. Tess Gunty łączy realizm z poetyckim szlifem, przeplatając momenty liryczne z surowym, brutalnym obrazem rzeczywistości.

To powieść wielowątkowa. Pod kolejnymi, odpadającymi płatami warstwami brudu i zapomnienia, można odkryć historie samotności i wyobcowania, próby poszukiwania sensu życia pomimo trudnych doświadczeń, czy odmieniać przez przypadki ludzkie pragnienia.

Królikarnia to powieść do odkrywania. Do wchodzenia pod podszewki ludzkich przeżyć, emocji i historii, które chcą nam opowiedzieć. Nieoczywista, zapraszająca do emocjonalnej interakcji. Bardzo jestem ciekawa kolejnych powieści, bo Królikarnia zaostrzyła mój apetyt.

Tytuł: Królikarnia
Autor: Tess Gunty
Wydawnictwo Czarne
Przekład: Tomasz S. Gałązka
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book
Gatunek: literatura piękna
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz