Cóż to była za wyśmienita czytelnicza podróż. Poznawanie wieszczki, poetki nie przez pryzmat jej dzieł, dorobku literackiego, ale osoby, jaką była, było niezwykle satysfakcjonujące.
Magdalena Grzebałkowska zafundowała nam arcyciekawy powrót do przeszłości. Możemy obcować z obyczajowością, kulturą, zwyczajami, całą gamą ówczesnej sztuki. Oprócz najważniejszej bohaterki, Marii Konopnickiej, spotykamy się z wieloma znanymi nam nazwiskami, literatami, artystami, z którymi poetka obcowała, miała do czynienia, przyjaźniła się, czy w końcu wchodziła w interakcje.
Układają się puzzle zagrzebane w pamięci z czasów szkolnych, tworzy się barwny obraz przepełniony melancholią i nostalgią. A sama Konopnicka? Ukazuje się nam jako żywa, mająca własne zdanie, bezkompromisowa, stanowcza, pełna złości, ale też miłości i pasji. Buntowniczka, feministka, artystka, zachłanna świata. Niesamowicie barwna i ciekawa osobowość.
Magdalena Grzebałkowska wykonała rewelacyjną pracę reporterską, wskrzeszając ducha poetki w jakże żywej i kolorowej odsłonie. Na pewno, kiedy kolejny (nie zliczę który) raz będę w Szczawnicy i będę chodziła po górach, pomyślę – tutaj była Konopnicka, tutaj korzystała z miejscowych walorów zdrowotnych, tutaj podziwiała piękno pienińskiej przyrody.
Cudnie mi było z tą biografią. Bardzo polecam, bo to niezwykle ciekawa lektura i przede wszystkim wyjątkowo napisana. Od teraz przy Rocie, Naszej szkapie, O krasnoludkach i sierotce Marysi nie będzie stało tylko imię i nazwisko, ale kobieta, która nie bała się manifestować swojego zdania.
Tytuł: Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej Autor: Magdalena Grzebałkowska Wydawnictwo Znak, Audioteka Forma książki: audiobook, czyta Barbara Liberek; dostępna jako e-book Gatunek: biografia