„Wróg” Łukasz Orbitowski – O namiętnościach ludzkiej duszy

przez Katarzyna Denisiuk

Odwracając pojawiające się wielokrotnie w powieści Wróg stwierdzenie „źle to wyszło” – dobrze to wyszło. O tak! Kupił mnie Łukasz Orbitowski, szaloną mieszanką czasów Nerona i współczesności. Nie spodziewałam się, że wskrzeszenie starożytnego Rzymu, cesarza i jego imperium okaże się tak ożywczą i niesamowicie ciekawą podróżą w przeszłość.

Jak myślicie, w jaki sposób autor połączył Kraków roku 2003 z Rzymem lat 54-68? Ten koncept wydaje się co najmniej karkołomny. Jednak Łukaszowi Orbitowskiemu to się udało i stworzył fabułę, która jako żywo reaktywuje zamierzchłą przeszłość i klimat Krakowa 21 lat temu.

O fabule

Bohaterem powieści jest Staszek Zoll, który w areszcie śledczym w obecności psychiatry snuje opowieść o swoim życiu. Jego zatrzymanie to konsekwencja działań śledczych, próbujących rozwikłać zagadkę pożaru pierwszego w grodzie Kraka domu handlowego „Gigant”. To, co usłyszymy z ust mężczyzny sprawi, że otworzą się wrota do przeszłości.

O wrażeniach

Jestem niezwykle ciekawa, co zainspirowało Łukasza Orbitowskiego do napisania tak niezwykłej fabularnie powieści. Autor w podziękowaniach pisze, że Wróg nie jest powieścią historyczną i wiele faktów zostało zmienionych oraz wymyślonych. Jednak troska o uwiarygodnienie obyczajów, warunków, architektury, kuchni i innych aspektów życia w starożytnym Rzymie sprawia, że tę powieść czyta się jak pasjonującą gatunkową literaturę.

Wróg to historia jednostki, która walczy o miłość i akceptację. By zaspokoić rządzę, targające namiętności, potrafi poświęcić wiele i wielu. Autor udowadnia, że ten emocjonalny, nieokiełznany żywioł jest nieograniczony czasowo. To, co targało człowiekiem w starożytności, dyktuje warunki również we współczesności. Jedyne co się zmienia, to otoczenie.

Łukasz Orbitowski brawurowo zestawił realia z czasów Nerona z Polską, Krakowem tuż przed falą zmian związanych z wejściem do Unii Europejskiej. Włożenie w usta bohaterów starożytnych współczesnego słownictwa, sposobu wyrażania się, czy formowania myśli, dało niesamowity efekt. Dodatkowo okraszona humorem narracja sprawiła, że te dwa światy wyjątkowo ze sobą zagrały.

Bardzo podziwiam zamysł i wykonanie. Ta próba wymyślenia Nerona na nowo, wejście w jego osobowość, społeczną rolę jest szalenie (nie boję się użyć tego słowa) pomysłowa. Jego transformacja na współczesność równie udana. Jeszcze raz podkreślę – dobrze to wyszło. Nawet wyśmienicie!

Tytuł: Wróg
Autor: Łukasz Orbitowski
Wydawnictwo Świat Książki
Forma książki: papierowa, dostępna jako e-book i audiobook
Gatunek: literatura piękna
Współpraca barterowa

Zobacz również

Zostaw komentarz